Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чуй гласа на мъжа, чуй душата му

Снимка: Фондация Emprove

"Щастлива съм, че с толкова познати гласове и лица е свързана изложбата, посветена на мъжкото психично здраве и свързаната с него стигма."

Това призна пред Радио София Олга Минева - основателка на фондация "Emprove".

Експозицията носи названието „Чуй гласа ми“ и ще бъде открита на 30 ноември от 18:30 ч. в "Missia23".

А кои са участниците, за които говори Минева?
Стилните им портрети са направени от фотографа Павел Червенков, но всъщност можете да ги разпознаете и само по гласовете им.

Носете си слушалки! - призовават организаторите, - за да чуете емоционалните мъжки признания на актьора Христо Мутафчиев, олимпийския шампион Йордан Йовчев, художника Станислав Трифонов-Nasimo, музиканта и певец на група "Остава" Свилен Ноев, поета Илиян Любомиров, рапъра Матю Стоянов-Жлъч, журналиста Георги Тошев.

"И мъжете имат нужда от грижа, и мъжете имат емоции, а не се говори за това. Не се казва каква цена плащаме за потискането на тези емоции - каза още Олга Минева. – Мъжете в кампанията наистина имат какво да кажат."

Според Илиян Любомиров пандемията ни показа, че всички сме много по-свързани, отколкото допускахме. Осъзнахме, че всички имаме дефицити, изпадаме в кризи и емоционални сривове като последствия от война, инфлация, болести. Всичко това се отразява върху поведението, всекидневната ни комуникация. Носи стрес. Увеличават се предизвикателствата в различните ни социални роли.

"Дори когато правиш хубави неща, не можеш да им се зарадваш, да им насладиш. Липсата на разговор, на удоволствие, на увереност, че понякога слабостта е сила, резултират в различни проявления и патологии. Именно корелацията между мъжкото психично здраве и домашното насилие ме мотивира да участвам в проекта", подчерта Любомиров.

Аудио-фотоизложбата е част от "Movember" и грижата за здравето на мъжете - в това число и психичното.
Ще може да се види и чуе до 14 декември.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00