На платформата за грамотност „Как се пише?“ даваме вота си за най-важните теми в обществения диалог. Избираме знаковите думи и изрази на 2022-ра в широко допитване. За втора поредна година може да дадем вота си за най-важните теми, които са занимавали обществото ни през изтеклите 12 месеца.
Анкетата „Думи на годината с Как се пише?“ дава възможност на всеки да гласува. До 11 януари се събират предложения, а жури от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси ще помогне за отсяването на финалните десет думи и изрази, от които с общо допитване в периода 16 – 21 януари, ще бъдат избрани първите три.
След успешната кампания за 2021 година организаторите – д-р Павлина Върбанова, създателка на платформата за грамотност „Как се пише?“ и Доротея Николова, учителка по български език и литература, и журналистка, са още по-уверени, че е необходимо да знаем и разбираме какво ни води и как избираме посоката като общност. А езикът и думите са наше огледало, дори когато не успяваме сами да се видим добре в него.
Темите на 2022-ра отново бяха много – и в международен план, и у нас: от войната, която разтърсва всички ни, включително и с икономическите си последици, до постоянната политическа криза в България, обръщат внимание инициаторите. Любопитно е кои сюжети и чрез кои думи са били в центъра на общественото внимание, колко са се променили за една година, а също и успяваме ли да водим качествен разговор за тях. Разговор, който да води към положително развитие на страната ни и подобряване на живота ни, смятат те.
Проучването придобива още по-голям мащаб и дълбочина, защото в настоящото му издание ще бъде включена класация на най-употребяваните знакови думи и изрази в медиите на български език. Тя се основава на анализ на обширно онлайн съдържание, осигурен от партньорите на инициативата – системата за глобален медиен мониторинг и анализи Sensika.
„Така, освен че отново хората ще имат тежката дума чрез гласуването в анкета на сайта „Как се пише?“, ще можем да обобщим годината и през окото на медиите и на влиятелните блогове. Вероятно и за самите медии ще бъде интересно да видят каква е картината на България и света, която те като цяло са представяли на своята аудитория“, споделя Павлина Върбанова.
По думите на Доротея Николова, много интересен ще бъде паралелът между темите, които реално са вълнували хората и темите, които са припознати като такива или лансирани от медиите.
„Благодарение на експертите от Sensika ще имаме възможност да направим сравнение, базирано на солидни факти“, казва още тя. От една страна, трябва да бъдем все по-внимателни коя информация в публичното пространство е от достоверен източник и коя по всяка вероятност е фалшива. Това обаче става все по-трудно и пропагандните и представящите тенденциозни послания сайтове и канали влияят в значителна степен на общественото съзнание", алармират още организаторите.
Анкетата „Думи на годината“ се провежда на платформата за грамотност „Как се пише?“, на страницата във Facebook и вTwitter. Тя, както и миналата година, преминава през три етапа. В първия до 11 януари – всеки има възможност да даде своите предложения за думи на годината ТУК:.
Във втория етап от 30-е предложения с най-много гласове, 5-членно жури ще отсее 10. Кои три от тях са най-важните за нас като общество, ще бъдат избрани в анкета в сайта „Как се пише?“ от 16 до 21 януари в третия, последен етап.
Журито отново е съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова – доктор по български език, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска –журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка, и Захари Карабашлиев – белетрист и драматург.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..