Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 са силно сеизмичните зони у нас. МВР и БАН със съвети към хората

Снимка: архив, БГНЕС

На територията на нашата страна най-опасните сеизмични зони с възможен максимален магнитуд 7 по Рихтер, са пет: Кресненската, Пловдивската, Софийската, Горнооряховската и Шабленската. Това се казва в доклад на МВР, разработен от експертите в Националният институт по геофизика, геодезия и география - БАН.

Земетресение беше усетено в София около 15:20 часа

В доклада пише:

"Земетресението е природно бедствие, което не може да бъде предсказано. Неговата продължителност не е голяма, но последствията са тежки".

Двете институции предоставят и полезна информация на хората за превантивни действия в случай на трус.

Действия при сеизмично спокоен период:

Вкъщи трябва да имате, поставени на удобно място фенерче, чанта за документи и особено ценни вещи, аптечка с необходимите ви лекарства, топли дрехи, резерв от храна и вода.

Закрепете здраво мебелите вкъщи и не поставяйте тежки, лесно падащи предмети на високи места. Съхранявайте пожароопасните вещества и отрови в плътно затворени съдове.

Оставете свободен входа на жилището и не го задръствайте с предмети. Помислете и определете в жилището си най-безопасното място.

Имайте предвид, че при земетресение най-опасни са балконите, външните стени, стълбищата и асансьорите.

Подгответе семеен план за действие. Определете лице за връзка между членовете на семейството, което е извън вашия регион.

Действия при усещане на първия трус:

Не трябва да напускате сградата, в която се намирате. Направете го, само ако прецените, че можете да излезете на открито за около 10 секунди.

Заемете най-безопасното място в сградата – под рамката на вратата /в зависимост от типа на строителната конструкция/, близо до вътрешна /носеща/ стена, колона, под стабилна маса или легло.

След първите вибрации люлеенето ще се засилва, запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите. Ако трусът ви завари зад волана, спрете на открито безопасно място и изчакайте.

В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство. Ако сте на улицата, застанете далеч от сгради и далекопроводи.

Действия след преминаване на първия трус:

Изключете електричеството, газта и водата. Вземете подготвения багаж и бързо напуснете сградата.

Слезте по стълбите, не ползвайте асансьор. Осигурете предимство на майките с деца и на възрастните хора.

След като излезете от сградата, отдалечете се на открито място, най-малко на разстояние равно на височината на най-близката постройка.

Не заставайте под далекопроводи, електрически, трамвайни и тролейбусни мрежи. Окажете първа помощ, ако около вас има пострадали.

Обозначете местата, на които има затрупани хора. Помогнете, ако това е възможно.

Следете информациите, които ще се излъчват по средствата за масова информация и по местните радиостанции.

Изпълнявайте указанията на органите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР, полицията и други компетентни органи. Спазвайте обществения ред.

Действия след земетресението:

Изчакайте излъчването на информация за затихване на земните трусове и отминалата опасност.

Можете да влезете в жилището си само след основен оглед на сградата и проверка, направена от компетентните органи.

Не претоварвайте телефонните линии с ненужни разговори, кратко съобщете на близките си, че сте живи и здрави.

Спазвайте лична хигиена и не пийте вода от непроверени източници.

По време на бедствия нараства престъпността, бъдете внимателни, пазете имуществото си и сигнализирайте при констатиране на нередности.

По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

7 приоритетни области са в приетата от СОС Програма за закрила на детето

Общинска програма за закрила на детето за 2025 г. прие единодушно Столичният общински съвет. Вносител на доклада е кметът на София Васил Терзиев. Програмата е израз на волята и готовността на общинската власт за повишаване качеството на живот за всички групи деца, съобразно възрастта, социалния статус, физическото, здравословното и..

публикувано на 10.04.25 в 14:07

Задържаха над 24 000 фалшиви стоки при две проверки в София

Митнически служители от ТД “Митница” - София, съвместно с инспектори от НАП и полицаи от СДВР задържаха общо 22 313 артикула, сред които детски играчки и балони, както и 1740 чанти с означения на търговски марки, за които има съмнение, че нарушават права на интелектуалната собственост, съобщиха от Агенция "Митници". След анализ на риска, в периода..

публикувано на 10.04.25 в 11:56

Още 6 дати за разделно събиране на отпадъци в София с МаГаТа Фест

След успеха на пилотното издание на МаГаТа Фест  през март, Столичната община обяви 6 нови дати, на които софиянци ще могат да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани. На 26 април МаГаТа Фест ще се проведе в район "Младост", на 10 май – в "Слатина", на 17 май – в "Искър", на 7 юни – в "Люлин", на..

публикувано на 10.04.25 в 10:41

"Софийска вода" временно спира водоподаването в части от ж.к. "Изток" и кв. "Кръстова вада"

Във връзка с подмяна на спирателен кран по ул. "Фредерик Жолио Кюри“, ж.к. "Изток“, на 10 април 2025 г. се налага спиране на водоподаването от 10.00 до 19.30 часа живеещите в района на: ул. "Фредерик Жолио Кюри“ от ул. "Антон П. Чехов“ до бул. "Драган Цанков“ (локалното платно) ул. "Димитър Л. Гичев“ от ул. "Люлякова градина“ до ул. "Фредерик Жолио..

публикувано на 10.04.25 в 08:06
Кметът на София Васил Терзиев (вдясно) и заместник-кметът по финанси Иван Василев

2,84 млрд. лв. е бюджетът на София за 2025 г.

Проектът за бюджет на София за тази година е в размер на 2,84 млрд. лева. От тях 2,199 милиарда са текущи разходи и 640 милиона са капиталови инвестиции. Приоритет в работата на общината ще са децата. Общественото обсъждане на проекта за бюджет на София ще бъде на 16 април от 19 часа в аулата на Софийския университет "Свети Климент..

публикувано на 09.04.25 в 18:27

Ресторантьори и хотелиери протестират в София

Голяма част от центъра на София е затворен заради започналия преди час протест на ресторантьори и представители на туристическия бранш. Двете съсловия настояват, въпреки приетия за 2025-та година бюджет, ставката на ДДС отново да стане 9%, вместо сегашните 20. Ричард Алибегов: При 9% ДДС държавата има повече приходи от заведенията, отколкото..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

БНБ одобри преработения дизайн на българската страна на евромонетите

Управителният съвет на Българската народна банка одобри преработените графични проекти за българска национална страна на евромонетите от всички номинали - 1 цент; 2, 5, 10, 20 и 50 цента; 1 евро и 2 евро, като единствената промяна е годината на емисията “2026”. Одобрените проекти ще се използват за производството на евромонети с българска национална..

публикувано на 09.04.25 в 14:22