Теодора Радева, която е известна като програмен директор на фондация "Прочети София" и редица инициативи като Литературни маршрути и срещи, "Скритите букви" и други, издаде сборник с разкази и вече подготвя премиерата.
Тя ще се състои на 14 март в „Топлоцентрала“.
„По време на пандемията, благодарение на програмите „Солидарност в културата“ и „Творчески инициативи“, се върнах към разказите си, започнах да ги чета наново, да подреждам бележките си, дори да завършвам част от тях и да обсъждам идеи по собствените си текстове. Щастлива съм, че го направих, най-вече защото си върнах онази чиста радост от писането, която ми се получава рядко, но пък заради нея си струва всичко останало“, обяснява Радева.
Пред Радио София тя разказа, че пише от ученическите си години. Първите публикувани стихотворения са в „Литературен вестник“ през 1995 г., докато следва „Културология“.
По-късно при разказите открива „друго удоволствие от самото писане“ и „своята стихия“.
Първата ѝ книга е издадена през 2005 г. и носи заглавието „Седем начина да увиеш сари около тялото“. Този сборник с разкази печели националната награда за дебют „Южна пролет“ (2005) и е представян на различни литературни фестивали у нас и в Европа. Издадена е и на немски език.
„Казват, че в поезията всичко е ритъм. Аз твърдя, че и в прозата също всичко е ритъм. Това е едно от важните неща, за които следя, когато пиша“, призна Радева.
На представянето на книгата в „Топлоцентрала“ на фона на записани откъси от новата книга „Едно възможно начало“ хореографката Цвета Дойчева ще покаже танц. С което действително зрителите и читателите ще усетят ритъма на Тодора-радевите разкази.
Премиерата и танцовите миниатюри се осъществяват с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”, програма “Творчески стипендии”.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..