Фондът на фондовете и СУ „Климент Охридски” стартираха второто издание на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите.
Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.
Вече се приемат заявки за участие на младежи от 18 до 29 години от цялата страна. Срокът за кандидатстване в конкурса е до 17 април 2023 г. Самото кандидатстване става чрез електронна форма в сайта на конкурса.
„Една от целите на конкурса е да обхванем София, която вече има развита екосистема, множество стартъпи, но да дадем възможност на младежите с иновативни идеи от останалите градове на България, да се включат в нашия конкурс“, каза Дочка Василева - изпълняващ длъжността директор „Проектна информация и финансиране” във Фонда но фондовете.
„Ние приемаме апликации, както от индивидуални участници, така и от екипи. Да развиеш стартъп в екип е даже пожелателно, препоръчително, отколкото да си индивидуален основател на стартъп. Приемаме всякакви заявки, нямаме квоти“, посочи още тя.
Ако се кандидатства в екип, достатъчно е да има само един младеж във възрастовата граница от 18 до 29, който да подаде апликацията, всички останали членове на екипа, може да са извън тази възрастова група, уточни Дочка Василева.
Могат да кандидатстват студенти от всички български университети и специалности, както и ученици от горен курс - 11-и и 12-и клас. Допустими са предложения от всички области и сектори и на различен етап на реализация - от идея, през прототип до активен на пазара продукт.
„Кандидатите ще бъдат обособени в 3 категории - 1 категория стартъпи в най-ранна концептуална фаза, 2 категория, стартъпи в по-развита фаза и 3 категория, която ще бъде специално за ученици, тъй като те имат също много добри идеи и бихме искали да се развие този предприемачески дух и у тях“, обясни Дочка Василева.
Тя допълни, че с помощта на партньорите на конкурса и на структурираната обучителна програма, участниците ще могат да добият представа как се развива един стартъп – от самото начало, до края, какви са възможностите за финансирането му на различни етапи.
Партньори на конкурса през 2023-та са над 20 организации от стартъп и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството и др.
До финалната селекция на конкурса ще бъдат допуснати 10 стартъпи.
„Ще имаме жури, което ще се състои от нашите партньори – експерти инвеститори в различни области, които имат критерии и те са стандартните за инвестиция във стартъп“, разкри още Василева.
По време на обученията ще има менторски сесии, които ще бъдат индивидуални. Всеки един екип ще получи индивидуален ментор, инвеститор, с който ще може да се срещне, да подготви презентацията си, да я усъвършенства и да се подготви за тази селекция, разясни още тя.
Още подробности по темата, чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..