„Правителство, разбира се с втория мандат, т.е. те действително са отстъпили от анти ГЕРБ позициите си, но в името на нещо, което от самото начало на този парламентарен сезон беше поставено на дневен ред, именно да се постигне съгласие, за да се направи правителство“, каза политологът.
По отношение на предложения от ПП-ДБ проектокабинет по-рано тази седмица с имена само от двете партии, Иван Начев коментира, че именно такова е било условието на ГЕРБ от самото началото – да се говори по-скоро за политики, отколкото за имена.
„Даже и в днешната среща и всички разговори, които наблюдавахме през тази седмица видяхме, в известен смисъл, тези две възможности – едната за кратък кабинет за няколко месеца, която възможност, според мен, не е адекватна на политическата ситуация и другата – за по-дългосрочен кабинет“, добави Начев.
По думите му е създадено усещане, че се търси форма на коалиция, без реално взаимодействие с партньорите.
„Това го наблюдаваме и от предишни коалиционни формати, където като че ли министрите от различните партии всъщност превръщаха министерствата в своего рода феодални владения и много трудно можеше и тогава да се говори за такава коалиционна политика. Това не е добре. Много е важно това правителство да има политическа подкрепа“, обясни политологът.
Иван Начев допълни, че и предишните избори, и този избор не водят до нови резултати, а нови парламентарни избори, вероятно ще доведат до същата и близка до нея конфигурация. Според него българският гласоподавател все още упражнява правото си на вот емоционално.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..