Една голяма мечта на детските хематолози в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и на родителите на деца с таласемия се сбъдва.
На 12 май от 12:00 часа официално ще бъде открит Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца.
Центърът е реновиран и преоборудван със средства, осигурени изцяло от дарители, както и с много доброволен труд на родители, лекари и благодетели.
„Кампанията, която започна в края на миналата година, обедини над 50 дарители. Стойността е между 50 и 60 хиляди лева. Всеки допринесе с нещо: финанси, материали, личен труд, а резултатът, който искаме да споделим с вас, е повече от впечатляващ, каза пред БНР-Радио София д-р Атанас Банчев, детски хематолог и координатор на центъра (▼).
Центърът обслужва около 200 пациенти с доброкачествени нарушения на кръвта.
Само децата до 18 години с таласемия майор са 45. По думите на д-р Банчев, болницата разполага с достатъчно добра апаратура, но след ремонтаатмосферата е станала по-приятна, леглата за обновени, има и красиви стенописи, изрисувани от двама художници.
Таласемията е наследствена генетична болест, обясни още хематологът.
При нея става невъзможно да се произвежда здрава молекула на хемоглобина. в такъв случай червените кръвни клетки не могат да преживеят достатъчно дълго време.
В България има около 230 хиляди души, които са само носители на таласемия (3-3,5% от населението). Те не подозират, че могат да имат проблем в семейството си, но когато двойката се образува от такива хора, вероятността от дете с таласемия майор нараства до 25%.
Около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. При тях се налага да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици.
„Болестта е хронична, няма остри, животозастрашаващи прояви, но говорим и за качество на живота“, изтъкна д-р Банчев.
С него разговаря Невена Николова.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..