Досега ГЕРБ си служеше с разнородни партийни патерици, за да управляват сравнително стабилно, а за първи път изглежда сякаш самата партия на Борисов е патерица, което неминуемо е травматично не само сред избирателния корпус, а и на вътрешнопартийно равнище.
Кабинетът "Денков-Габриел" е без всякакъв картбланш пред своите избиратели пред широката българска общественост и от първия си ден следва да оправдава причините за своето съществуване. Реалността ще покаже сгрешиха ли ПП-ДБ от колаборация с ГЕРБ и сгрешиха ли ГЕРБ от колаборацията с „Продължаваме промяната“.
Това коментира пред БНР-Радио София Георги Еленков, юрист и професионален медиатор, част от ИМЕУС и от Националната мрежа за децата:
„Струва ми се, че на пръв поглед ПП доста умело са изиграли картите и са постигнали оптимален резултат с оглед на своето число от 63 депутати. Дори президентът днес каза в Народното събрание, че господин Борисов е подарил цялата власт на ПП.“
Според Еленков българската прокуратура досега е протектирала като вярно куче пазач големите корупционни схеми. Сега се изметна, обърна се срещу част от своите стопани, преизпълнявайки за броени дни петилетката на повдигнатите обвинения и поискания имунитет. Това неминуемо натежа в преговорните позиции и доведе до всички тези отстъпки от страна на ГЕРБ.
Изтичането на записа от Националния съвет на ПП създаде условна равнопоставеност между преговарящите страни, но това резултира единствено в допълнителното деполитизиране на списъка с министри в кабинета.
„Намираме се в ситуация на безпрецедентна политическа криза, тежка социална поляризация и капсулиране на обществеността в информационни лагери.
Който не е с мен, е или заблуден или платен - резонира като мантра в информационните балони. При подобен краен политически солипсизъм липсва чуваемост и възможност за съзидателен диалог, така че действително от медиаторска гледна точка постигането на подобна формула на редовно управление е постижение“, каза още Еленков.
По думите му, електоратът на ПП трайно продължава да се свива поради редица обстоятелства, в това число - факта, че ореолът им от есента на 2021 г. на поредните месиански избавители е константно развенчан. Понастоящем тези 63-ма депутати са най-добрата ръка карти, която в обозримо бъдеще ПП би имала. Затова Кирил Петков пред Националния съвет на партията говори за оптимизиране на оцеляването срещу оптимизиране на практическите резултати.
Част от електората на ПП-ДБ не одобрява, но приема колаборацията с ГЕРБ, заради българския национален интерес. Други избиратели са крайни и предпочитат да не се подава ръка на опонента, когато е в нокдаун, за тях ГЕРБ са политически радиоактивни.
„Вече не сме в лятото на 2020 година и като че ли изборът със или срещу ГЕРБ не е така черно-бял“, допълни Еленков.
Медиаторът отбеляза още, че президентът Румен Радев все повече използва реторика на политически лидер, а не на безпристрастен обединител на нацията. Изказът му не може да се нарече неутрален при изрази като „целувката между Борисов и Петков“, за „озъбеното лице на една пълзяща диктатура“, за това, че „ПП съсипаха държавата“.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..