Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 24 юни (събота) от 19 часа

БНР представя проекта "Tutto Verdi" с концерт на Радиооркестъра в зала "България"

Снимка: Радио София

Представяме ви "Tutto Verdi" - концерт и запис на Радиооркестъра към Българското национално радио с диригент Павел Балев.

За него пред Радио София разказаха Георги Еленков – продуцент на вокална музика в БНР, Кирил Манолов и диригентът Павел Балев.

Това е проект, който подготвяме повече от 2 години с един от най-известните български баритони – Кирил Манолов, разкри Георги Еленков. Той  посочи, че е благодатна инициативата част от продукцията на БНР да бъде издавана, за да могат хората да си я закупят и да я слушат в домовете си, посочи той. Tutto Verdi включва издаването на 12 от най-популярните оперни  арии от творчеството на Джузепе Верди в изпълнение на Кирил Манолов, който точно с интерпретациите на Вердиеви образи прави своя голям пробив на световната оперна сцена и се превръща в един от любимите баритони на Рикардо Мути.

Компактдискът с брилянтните класически произведения ще бъде официално представен с концерт  на 24 юни 2023 г. в Зала България от 19 часа.

Специален гост  на събитието ще бъде една от най-известните български сопрани Красимира Стоянова, която ще пристигне от Виена.

"Много съм щастлив и доволен и благодаря на Националното радио, че застана зад този проект. Това е нещо, което е трудно осъществимо, не е лесна работа", сподели баритонът Кирил Манолов, за който този албум е дебютен.

"Генералният директор застана зад нас, за издаването на този диск, а и не само на този. Ще бъде издаден сборен диск на всички български оперни певци, работещи в чужбина", разкри той. Благодарност той изрази и към маестро Павел Балев, от името на творците, за неговата отдаденост на музикалната дейност.

"Трябваше ни само да се видим, за да се прегърнем", каза на свой ред диригентът Павел Балев. Срещата им е през 2019 за постановката на Фалстаф в Пловдив. "Аз очаквах Кирил Манолов, за да започнем да работим заедно, явно и той ме е чакал, разкри той. И тогава се ражда идеята – след като разбират, че мислят по един начин и чувстват музиката също така еднакво".

След тази среща следват много представяния на Фалстаф и още съвместни проекти, като особено впечатляващ е концертът на открито, с който Павел Балев се прощава с Баден Баден след 15 сезона начело на оркестъра там. Стичат се над 15 000 души, за да слушат как български оперен певец изпълнява една изцяло класическа програма под палката на български диригент. И двамата - от световна класа!

И ако се върнем към албума Tutto Verdi - "Едно е да правиш записи, които остават във фондовете, а различно е да се съсредоточиш да направиш продуциран компакт диск, който си има логика и има драматургично оправдание за създаването му", посочи Кирил Манолов и добавя, че идеята за изцяло вердиевата програма е била на Павел Балев.

"Продукцията, която направихме в Българското национално радио, определено е най-добрата, която съм постигнал", посочи Маестро Павел Балев, който в момента дели времето си между Операта в Лимож и оркестъра в Нордхаузен/Зондерсхаузен, както и във Варненската опера (където в момента подготвя премиерата на операта "Лисичката" от Яначек).

Чуйте още за предизвикателствата по създаването на тази музикална продукция, както и за концерта им в Баден-Баден от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49