Един бюджет се прави на базата на управленска програма на правителството. При положение, че няма управленска програма - не знаем какво да очакваме.
Говоренето за тези 3% дефицит е политическо, а не експертно.
Така структуриран бюджетът има много малък принос за ограничаване на инфлацията. Имаме близо 3% от брутния вътрешен продукт разходи - трябва да кажем какво ги правим, за да бъде бюджетът поне в някаква балансирана ситуация.
Това коментира пред БНР-Радио София пред БНР-Радио София финансистът Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите.
Той подчерта, че независимо дали ще бъде подписана от политическите партньори, правителството трябва да има управленска програма.
Дацов припомни въпроса доколко заложените 3% са изпълними.
„Често чуваме, че всъщност капиталовите разходи, които са относително високи, били буфер. Буфер са само националните разходи, начинът на осчетоводяване прави европейските разходи да не са буфер. Там правилото е, че европейските фондове не създават дефицита“, поясни финансистът.
По думите му, големият проблем е, че и през 3-те години основният източник на дефицита са основните текущи вътрешни разходи, не европейските. В дългосрочен план възниква въпросът за вдигане на данъците.
Сред мерките на министър Асен Василев за по голяма събираемост се предвижда фирмите да декларират своите касови наличности всеки месец.
Според Дацов това е ограничаване свободата на гражданите.
„Все пак трябва да има някаква граница между намесата в личния ни живот и в стопанската дейност на държавата и стремежа за по-висока събираемост. Разглеждането на всички фирми и на всички хора като потенциални престъпници ми се струва неприемливо.“
Надявам се, че в бюджетната комисия тези текстове, които са свързани с абсолютно излишно натоварване на бизнеса и вмешателство в жизнени неща на хората, да бъдат или преформатирани или изобщо да бъдат отхвърлени.
Когато направите много ограничения, които дори да искате да ги спазвате, физически не можете - води до това, че за 1 данъчните ще си затварят очите, за други ще бъдат жертви.“
Дацов припомни, че преди години (около 2008 г.) той и Цветан Манчев се предложили идеята за паралелна валута, въвеждане на цени в лева и евро, дори заплащане на данъците в евро, по желание.
Ако се въведе това до приемането ни в еврозоната, ще сме подготвени, икономиката ни бързо ще се евроизира.
„Плюсовете са повече. Идеята според мен е работеща и ще спести ядове в бъдеще, ако бъде реализирана сега, но изисква подготовка“, допълни финансистът.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..