Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Дацов: Бюджетът ще има малък принос за ограничаване на инфлацията

Любомир Дацов
Снимка: стопкадър БНТ

Един бюджет се прави на базата на управленска програма на правителството. При положение, че няма управленска програма - не знаем какво да очакваме.

Говоренето за тези 3% дефицит е политическо, а не експертно.

Така структуриран бюджетът има много малък принос за ограничаване на инфлацията. Имаме близо 3% от брутния вътрешен продукт разходи - трябва да кажем какво ги правим, за да бъде бюджетът поне в някаква балансирана ситуация.

Това коментира пред БНР-Радио София пред БНР-Радио София финансистът Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите.

Той подчерта, че независимо дали ще бъде подписана от политическите партньори, правителството трябва да има управленска програма.

Дацов припомни въпроса доколко заложените 3% са изпълними.

Често чуваме, че всъщност капиталовите разходи, които са относително високи,  били буфер. Буфер са само националните разходи, начинът на осчетоводяване прави европейските разходи да не са буфер. Там правилото е, че европейските фондове не създават дефицита“, поясни финансистът.

По думите му, големият проблем е, че и през 3-те години основният източник на дефицита са основните текущи вътрешни разходи, не европейските. В дългосрочен план възниква въпросът за вдигане на данъците.

Сред мерките на министър Асен Василев за по голяма събираемост се предвижда фирмите да декларират своите касови наличности всеки месец.

Според Дацов това е ограничаване свободата на гражданите.

„Все пак трябва да има някаква граница между намесата в личния ни живот и в стопанската дейност на държавата и стремежа за по-висока събираемост. Разглеждането на всички фирми и на всички хора като потенциални престъпници ми се струва неприемливо.“

Надявам се, че в бюджетната комисия тези текстове, които са свързани с абсолютно излишно натоварване на бизнеса и вмешателство в жизнени неща на хората, да бъдат или преформатирани или изобщо да бъдат отхвърлени.

Когато направите много ограничения, които дори да искате да ги спазвате, физически не можете - води до това, че за 1 данъчните ще си затварят очите, за други ще бъдат жертви.

Дацов припомни, че преди години (около 2008 г.) той и Цветан Манчев се предложили идеята за паралелна валута, въвеждане на цени в лева и евро, дори заплащане на данъците в евро, по желание.

Ако се въведе това до приемането ни в еврозоната, ще сме подготвени, икономиката ни бързо ще се евроизира.

„Плюсовете са повече. Идеята според мен е работеща и ще спести ядове в бъдеще, ако бъде реализирана сега, но изисква подготовка“, допълни финансистът.

Чуйте разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Форум, 12.02.25: Вейп и енергийни напитки или защо тийнейджърите избират модата, вместо да са здрави

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..

публикувано на 12.02.25 в 20:07

Столичната община не е изпълнила решения по обещано финансиране на сдружения за младежи с увреждания

На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..

публикувано на 12.02.25 в 19:11

Събраха почти 10 500 подписа за запазване на нощния градски транспорт в София

Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..

публикувано на 12.02.25 в 18:05

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23