Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Дацов: Бюджетът ще има малък принос за ограничаване на инфлацията

Любомир Дацов
Снимка: стопкадър БНТ

Един бюджет се прави на базата на управленска програма на правителството. При положение, че няма управленска програма - не знаем какво да очакваме.

Говоренето за тези 3% дефицит е политическо, а не експертно.

Така структуриран бюджетът има много малък принос за ограничаване на инфлацията. Имаме близо 3% от брутния вътрешен продукт разходи - трябва да кажем какво ги правим, за да бъде бюджетът поне в някаква балансирана ситуация.

Това коментира пред БНР-Радио София пред БНР-Радио София финансистът Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите.

Той подчерта, че независимо дали ще бъде подписана от политическите партньори, правителството трябва да има управленска програма.

Дацов припомни въпроса доколко заложените 3% са изпълними.

Често чуваме, че всъщност капиталовите разходи, които са относително високи,  били буфер. Буфер са само националните разходи, начинът на осчетоводяване прави европейските разходи да не са буфер. Там правилото е, че европейските фондове не създават дефицита“, поясни финансистът.

По думите му, големият проблем е, че и през 3-те години основният източник на дефицита са основните текущи вътрешни разходи, не европейските. В дългосрочен план възниква въпросът за вдигане на данъците.

Сред мерките на министър Асен Василев за по голяма събираемост се предвижда фирмите да декларират своите касови наличности всеки месец.

Според Дацов това е ограничаване свободата на гражданите.

„Все пак трябва да има някаква граница между намесата в личния ни живот и в стопанската дейност на държавата и стремежа за по-висока събираемост. Разглеждането на всички фирми и на всички хора като потенциални престъпници ми се струва неприемливо.“

Надявам се, че в бюджетната комисия тези текстове, които са свързани с абсолютно излишно натоварване на бизнеса и вмешателство в жизнени неща на хората, да бъдат или преформатирани или изобщо да бъдат отхвърлени.

Когато направите много ограничения, които дори да искате да ги спазвате, физически не можете - води до това, че за 1 данъчните ще си затварят очите, за други ще бъдат жертви.

Дацов припомни, че преди години (около 2008 г.) той и Цветан Манчев се предложили идеята за паралелна валута, въвеждане на цени в лева и евро, дори заплащане на данъците в евро, по желание.

Ако се въведе това до приемането ни в еврозоната, ще сме подготвени, икономиката ни бързо ще се евроизира.

„Плюсовете са повече. Идеята според мен е работеща и ще спести ядове в бъдеще, ако бъде реализирана сега, но изисква подготовка“, допълни финансистът.

Чуйте разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53