Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев:

Путин вече трябва да се съобразява с "тихите настроения" в Русия

Милен Керемедчиев
Снимка: БГНЕС

Пред Радио София бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев коментира неотдавнашните геополитически събития в Русия, свързани с частната армия "Вагнер" и походът на Пригожин.
    

"Този проблем с частните армии от доста време клокочи в Русия. Той беше създаден от Путин преди години и "Вагнер" са само върхът на айсберга. Всъщност, в Русия има над 40 такива частни военни формирования, финансирани и въоръжени от държавния бюджет. Като прибавим и огромния брой частни охранителни компании, които също се финансират от държавни предприятия, можем да видим, че в тях са ангажирани около 4 милиона души, които всъщност носят оръжие и са частни наемници, и това е една доста сериозна цифра. В началото тези частни армии, най-вече "Вагнер" бяха използвани за операции, в които руската армия не искаше да се намесва официално - в Сирия, в Либия... Те продължават да бъдат много активни в Централна Африка и разбира се вече излязоха на повърхността, когато започна войната в Украйна", отбеляза Керемедчиев.

По думите му причините да се стигне до поход към Москва са две. Едната е, че Министерството на отбраната на Русия е осъзнало, че контролът върху тези частни армии е изпуснат. Взето е решение от 1 юли 2023 г. всички тези формирования да подпишат договор с руската армия и да влязат под нейно командване, което не се е понравило на Пригожин. Втората причина е, че "Вагнер" са били оставени сами да се справят с превземането на Бахмут, където са загубили много войници. Пригожин получава подкрепа и от служби като ГРУ, които се противопоставят на решенията на Генералния щаб на руската армия.

"Основната атака на Пригожин беше към армията и ръководството й, като всъщност развърза ръцете на Путин, да използва това като предтекст за допълнително разчистване на сгрешилите и неудобните във върховете на руската армия", каза Керемедчиев.

Той посочи, че с последните събития имиджът на Русия е понесъл сериозен удар и то най-вече на президента Путин. Начинът, по който Пригожин е успял да превземе едномилионен град без един изстрел, както и да превземе щаба на армията във Восток, която отговаря за всички военни действия на руската армия в Украйна означава, че във всички случаи той е имал подкрепа от определени кръгове в Русия.

"Имаше и официално обръщение на министъра на отбраната Шойгу и началника на Генералния щаб, които се обръщаха по-скоро към военнослужещите и към техните командири да не се подвеждат и да не подпомагат Пригожин. Така, че явно основната заплаха е идвала оттам този първоначален по-малък по брой и численост поход към Москва да не се обърне в общо всенародно недоволство. Видяхме, че и в Ростов войниците на "Вагнер" бяха посрещани и изпращани с аплодисменти", каза Керемедчиев. Той отбеляза, че хора с власт и оръжие са видели, че могат бързо да променят политическата ситуация и настроенията могат да достигнат до масовост.

"Имиджът на Путин е наранен, видя се, че има недоволство в това число и скрито, което тлее, а и до момента се е спотайвало, но търси сгоден момент да избухне. Всякакъв такъв тип напрежение може оттук нататък да ескалира в масови безредици", каза той и добави, че Путин вече трябва да се съобразява с тихите настроения в Русия, които има в една или друга посока.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00