От Столичната община има процедура за обособяването на 50 места за зареждане на електрически автомобили в София, съобщи пред БНР-Радио София Зафир Зарков, зам.-председател на Комисията по транспорт към Столичния общински съвет (СОС) . Първоначално са предложени 120, но броят е редуциран заради невъзможността да бъде осигурено електрозахранване.
Цените постепенно правят електрическите автомобили все по-достъпни, но най-голямото предизвикателство остава инфраструктурата и възможностите за зарядни станции, отбеляза още Зарков.
По думите му все повече частни станции се монтират, но при изграждането на паркинги, това е задължително.
С решение на СОС от 1 декември т.г. най-старите и замърсяващи автомобили няма да бъдат допускани в идеалния център на София, потвърди още Зарков. Това са т. нар. малък и голям ринг в столицата, а целта е подобряване на качеството на въздуха.
Забраната се обсъжда преди година и беше приета с решение на СОС, като е даден почти година гратисен период.
Забраната ще важи 3-те зимни месеца - от декември до февруари включително. Обособените нискоемисионни зони са две - “малък” и “голям” ринг.
Тази зима ограничението ще важи само за малкия ринг, който обхваща пространството между бул. „Васил Левски“, бул. „Патриарх Евтимий“, бул. „Ген. Скобелев“, ул. „Опълченска“, бул. „Сливница“. От 1 декември т.г. в него няма да могат да влизат автомобили от най-замърсяваща категория 1.
За удобство на софиянци, Географската информационна система (ГИС) – София е изработила онлайн карта, в която всеки може да провери дали даден адрес попада в зоните, забранени за преминаване на МПС от ниска екокатегория, както и откога влиза в сила съответното ограничение. Картата е в тестови период.
От 2024 г. в малкия ринг през зимата няма да могат да влизат и тези със стикер Евро 2 - произведени до началото на 2000 г.
През 2027 г. забраната ще обхваща и автомобилите с Евро 3, т.е. произведени преди началото на 2005 г.
В Големия ринг забраната за влизане на автомобили със стикер Евро 1 ще бъде въведена от декември от 2025 г., а от 2028-а няма да се допускат и тези с Евро 2.
Контролът в ринговете ще става с камерите за видеонаблюдение, които разчитат номерата, и ще се проверяват екостандартите им.
Забраната няма да важи за живущите в тези райони. Хората с гаражи, които нямат винетен стикер за платените зони, трябва да регистрират автомобила си за влизане в ринга. Електронна регистрация е възможна за хората в неравностойно положение по отношение на придвижването.
След първата година на мярката ще бъде анализиран ефектът, допълни Зафир Зарков.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..