Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корейската култура - все по-популярна сред младите хора в България

Снимка: Радио София

Посолството на Република Корея в България съвместно The Seoul Shinmun Daily оргнизират за първи път в България конкурса K-POP COVER DANCE FESTIVAL, в който групата спечелила първо място заминава за финален кръг в Сеул. Той включва освен представяне пред публика, но и тренировки с известен хореограф, среща с к-поп звезда и др. 15-те най-добри български к-поп кавър групи ще премерят сили пред корейско и българско жури на 28 юли 2023 г. от 19:00 ч. в Аула Максима (800 места) на УАСГ. Входът е свободен. K-POP COVER DANCE FESTIVAL се провежда само в 13 държави в света годишно, като България за пръв път е избрана за домакин поради силната популярност на стила и изключителните умения на групите, някои от които вече са работили с корейски хореографи и танцували пред публика там. Подробности разказаха Ким Бонг-ън, трети секретар на корейското посолство в София, София Елефтериу, експерт отдел "Култура" и Емил Тодоров, продуцент на филма "София и к-поп музиката".

По думите на Ким Бонг-ън, тя е дошла преди повече от година в България, като й е направило впечатление, че българите имат силен интерес към корейската култура. И тогава е осъзнала, че културата е едно средство за комуникация, чрез което различните хора могат да се разбират помежду си.

"Ние се върнахме съвсем наскоро от град Бургас, където от началото на месеца организирахме "Ден на корейската култура" и разбира се ние сме абсолютно съсредоточени върху организирането и провеждането и на други събития. В края на месец септември планираме да организираме модно ревю с корейски традиционни носии, имаме и дата - 20 септември", сподели тя. 

Освен това на 22 ноември е Международния ден на "кимчи". Правенето на "кимчи" е традиция, която е вписана в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и по този повод ще бъде организирано събитие. Това е вид корейска зимнина, която се приготвя от ферментирали зеленчуци, като най-лесно може да бъде сравнено с българската туршия.

"Когато организираме събитие, ние не таргетираме определена възрастова група. Не искаме да правим разграничение между млади, възрастни, мъже и жени, ние се опитваме да работим за всички. Изключително много се радвам, че младите хора в България проявяват такъв силен интерес към Корея и корейската култура, защото младите са бъдещето и те в бъдеще ще изпълняват главна роля във взаимоотношенията между нашите две държави", сподели Ким Бонг-ън.

Журито в конкурса K-POP COVER DANCE FESTIVAL ще бъде от България и Корея, а по време на събитието ще продължи да се снима късометражният филм "София и к-поп музиката".

"Искахме просто да представим на българското общество тази субкултура на к-поп фенове и по-конкретно на тези, които се занимават с танци. Впоследствие, когато започнахме процеса се установи, че всъщност има много хубава драматургична линия в това състезание", отбеляза Тодоров. Той допълни, че филмът се осъществява с подкрепата на Столична община и ще бъде готов този октомври, а освен него ще бъдат направени три музикални танцови клипа.

"За мен това, което прави най-силно впечатление в този филм са хората и то не само за филма, а за обществото. Аз влязох в това общество като режисьор на такива танцови музикални клипове, в които те си показват хореографиите и изключително впечатляващо е да видиш млади хора, които много се стараят за това, което правят", каза Тодоров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15