"За нас е победа със сигурност, защото ние с едно постоянство и всекидневно блокиране на кръстовището при бл. 101 бранихме тази зелена площ. Ние сме много доволни от това, което постигнахме, но за столицата според мен това е проблем, който тепърва трябва да се разрешава", коментира тя.
В четвъртък, Столичният общинския съвет ще одобри предложението и така казусът ще бъде окончателно решен. По думите на Иванова е обещано да се работи в посока да се изгради и детска площадка, като се запази растителността и всичко зад блока.
"Мисля, че вече ако се тръгне да се строи по този начин и да се изрязват безумно дървета на по 30, 40, 50 години и повече мисля, че тогава целият квартал ще излезе на протест и със сигурност ще пазим всяко едно дърво", отбеляза тя.
С мнение по темата се включи и председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Той сподели, че през двете години откакто е председател на СОС не е имал "по-заплетен" казус.
"Ние успяхме чрез няколко важни градоустройствени решения да предвидим защита от строителство на над 70 терена в София, 56 междублокови пространства с площ над 60 хиляди кв. м. в кв. "Овча купел". Вече общината ги придоби с решение на Общинския съвет, остават няколко дни, докато влезе в сила, като се дава в замяна на собствениците имоти по периферията на квартала, където те ще могат да строят далеч от останалите жилищни сгради и при намаляване на процента, който могат да застроят", коментира Георгиев.
Той отбеляза, че по същия начин се работи и за кв. "Младост", където ще бъдат спасени 15 големи междублокови пространства, които отново се изтеглят по силата на едно важно градоустройствено решение. Освен това каза, че след падането на комунизма в България имотите са върнати на собствениците им и голяма част от тях са в междублоковите пространства и много трудно може да бъде убеден някой наследник, че вместо да получи четири апартамента обезщетение той трябва да го остави като зелена площ.
"С промените в закона, които бяха приети преди няколко години се даде възможност и благодаря тук на главния архитект на София - Здравко Здравков за това, че четири години се работи по плана за Овча купел, повече от три години се работи за казусите в Младост. Продължаваме с други проекти в други райони, отново район по район, защото има ограничение. Ние можем да изтегляме образно казано частните имоти, които общината придобива в края на съответния район, където се намират зелените площи, които спасяваме", посочи Георгиев.
Той отбеляза, че главната цел е не да се спира строителството в целия град, а уважавайки частната собственост, квартал по квартал да се прилагат градоустройствените параметри.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..