Парламентът и специалисти от 4 министерства реагираха на епидемията от домашно насилие и предприеха мерки за промяна на законите за превенция и подкрепа.
Премиерът Николай Денков представи общо 15 мерки, които кабинетът ще предприеме срещу домашното насилие и насилието срещу жени, деца и възрастни хора.
Министърът на образованието Галин Цоков съобщи, че ще се осъществява превенция срещу агресията в училищата, детските градини и яслите с въвеждане на национална програма за подкрепа на личностно развитие. Ще се финансират и дейности, свързани с участието на родителите в образователния процес. Жертвите ще получават психологическа, социална и юридическа подкрепа.Във ведомството ще действат екипи за медиация на конфликти, в които ще бъдат включени педагози, психолози и юристи, както и ментори за справяне с агресията. Те ще бъдат ангажирани в над 30 училища в области с по-голяма концентрация на агресия и ще дават консултации в училища с повече агресия.
И сега са назначени над 1000 души, които са или изпълняват социалните функции на училищни психолози. На нямаме сериозно обучение (магистратура) на такива специалисти, коментира пред БНР-Радио София Иван Игов. Той е училищен психолог и сред основоположниците на въвеждането на такива професионалисти в учебните заведения.
Той изтъкна още, че у нас няма държавни стандарти и приети подходи за това, какво трябва да прави един училищен психолог с децата на съответната възраст.
Има световни модели, както и разработки, направени от съответните научни дружества в България, но не са въведени.
„Не може да сме спокойни само от това, че в училище има психолог. Той трябва да е специализирал, да е училищен психолог. Ако закарате колата си в сервиз, ще я поверите ли в ръцете на някакъв инженер?“, отбеляза Игов.
По думите му все повече българи осъзнават, че поглед и помощ отвън е по-ефективна, дори когато става дума за семеен проблем. Но някои общности и семейства все още смятат за срамно да се отиде на психолог.
Игов подчерта, че превенцията срещу агресивното поведение трябва да започне от семейството.
„Ако вкъщи децата виждат скандали и караници, те или стават също агресивни, или се затварят в себе си.
Държавата не може да влезе в семейството, но в училище подобни теми може и трябва да се дискутират.“
Чуйте разговора на Невена Николова.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..