Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андриан Георгиев представя

Най-важните действия в прилагането на първа помощ

Снимка: Училище по първа помощ

Дори в най-цивилизованите общества в света, където системата на спешната помощ е развита до съвършенство, хората отдавна са разбрали, че без намесата на свидетелите на инцидента, при животозастрашаващи състояния битката често би била загубена.

Средното време за пристигане на линейка на мястото на инцидента в съвременна Европа, в най-развитите системи за оказване на спешна помощ, е от порядъка на 5 до 8 минути.

Само след 3 минути без кислород обаче клетките в човешкия организъм започват да загиват, така че намесата с адекватни действия от намиращите се наоколо е от решаващо значение. 

  • Какво е важно да знаем при прилагането на първа помощ?

"Първо да се уверим, че мястото е безопасно за нас - да се приближим, да окажем първа помощ. Съответно, ако дадена ситуация не е безопасна, не постъпваме като супер герои да се хвърляме практически с главата напред да оказваме първа помощ", съветва Андриан Георгиев от "Училище по първа помощ". Той добавя, че не бива да поставяме в риск своя живот, за да помогнем на друг, защото тогава ставаме безполезни и увеличаваме броя на пострадалите в дадена ситуация.

Андриан Георгиев разказва ситуацията, която го е накарала да започне да се занимава с курсове по оказване на първа помощ. В нея той е бил свидетел на свой съученик, който е изгубил съзнание и "си е глътнал езика". В този момент Адриан е направил грешната стъпка да бръкне в устата на пострадалия в опит да освободи езика. Не е успял. В последствие момчето е изпаднало в кома за два дни, но в крайна сметка се е спасило.

От курсовете по първа помощ знаем, че при подобен случай с "гълтане на езика" е важно да отведем главата назад слагайки длан върху челото на пострадалия и да повдигнем брадичката му с два пръста като с това освобождаваме корена на езика, така че да осигурим свободен път за кислород към дорбовете.

Повече за оказването на първа помощ чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05