Невена Митрополитска е българска писателка, която живее в Монреал и е тук, за да участва на Алеята на книгата с романа си "По релсите", който разказва за спасяването на българските евреи. Това бе и повод за разговор с нея в предаването "Радиокафе".
Писателката сподели, че романът се харесва и благодарение на него има своите нови читатели.
В него героите са измислени, но съдбите са съвсем истински, ситуациите, които са описани също са се случили съвсем реално.
"Има огромен архив от лични истории на български евреи, от който съм използвала случки, разговори за неща, които са им правили впечатление, но самите герои в основната сюжетна линия са напълно измислени", посочи Митрополитска.
Едно от местата в, които се развива действието е град Кюстендил.
"Има и други места, пренася се за малко и в Монреал и в София, но Кюстендил е един от най-важните градове в този роман, който е основен център на събития, белязали реалната история на тези години", подчерта писателката.
"Мисля, че малко известен факт е, че именно от този град, от Кюстендил започва този процес, който води до спасяването на българските евреи", изтъкна тя.
Книгата е имала организирани срещи с читатели освен в София, в Торонто, в Монреал и Брюксел. По думите на писателката те са били две - с българска и международна публика, заедно с португалския автор Жоао Пинто Коелю, пишещ на сходна тематика.
"Всъщност, съвпаденията бяха доста – от една страна Холокоста, а от друга по-съвременна нишка, свързана със Северна Америка", поясни Невена Митрополитска. Затова преводачката Рада Ганкова, прави връзката между двамата автори и заедно с Българската културна асоциация в Брюксел и българското посолство там решават да организират международна среща с международни представители – дипломати и членове на организации свързани с Холокоста.
Задава ли адекватни въпроси публиката и доколко се интересува тази тематика ще чуете в разговора.
"За разлика от сухите факти в учебниците, към които не можем да изпитаме емпатия, в литературата историята оживява, придобива лице, облик, и виждаме, че това са били истински хора, а не просто някаква статистика", подчерта Невена Митрополитска.
Тя разкри, че създавайки романа си, за нея е било важно той да достигне както до хора свързани с тези събития, така и до читатели, които не знаят много за тях.
"Изключително ценно е, че големи международни фондации са се заели да запазят тази памет, има записани изключително много видео-интервюта, само от Кюстендил бяха около 60, направени от фондацията на Стивън Спилбърг", допълни Митрополитска.
Писателката ще присъства на Алея на книгата в София, на 6 септември, където всеки читател, настоящ и бъдещ на романа "По релсите" може да се срещне на живо с нея.
Повече подробности и интересни детайли, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..