Българите постигат Съединението на Княжество България с Източна Румелия изцяло със свои сили, каза пред Радио София историкът и учител Емил Соколов.
„Една млада държава нямаща официално още независимост, въпреки възраженията и резервите на Великите сили, успява да постигне едно национално обединение, което поставя началото на Българската държава, такава каквато я познаваме днес“, изтъкна Соколов.
По думите му, това е първата най-сериозна стъпка, в която българите проявяват национален суверенитет.
„На много българи тази дата име е по-близка, защото трудно можем да се сетим за нещо, което да олицетворява толкова много български качества“, обясни историкът.
Според него, ако има дата, която да замени националният празник 3 март, това е именно датата 6 септември, тъй като е извоювана самостоятелно, без чужда намеса.
„Цялата идея за единство, за заедност е нещо, което смятам, че в момента има нужда от това и ако се прави някаква промяна си струва да е 6 септември“, каза Емил Соколов.
Като преподавател той добави, че е добре да се намали съдържанието в часовете по история в училище и да се акцентира на основните моменти в българската история.
„Да се разглеждат тези моменти в контекста на европейската и световната история, за да могат децата да придобият идея за един национален разказ, който да ни казва кои сме, от къде сме дошли и къде отиваме“, изтъкна преподавателят по история.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...