„Говоря за тези регионални политически събития, които течаха паралелно. Говоря за установяването на дипломатическите отношения между Израел и Саудитска Арабия – нещо, което е много добро, големите амбициозни икономически планове. Въпросът е, че самите общества направиха много големи стъпки едно срещу друго, някакси те се отдалечиха. Това, което виждам е, че "Хамас" стават все по-силни и придобиват възможности, които преди 2, преди 4, преди 15 години нямаха никакви амбиции да ги имат“, каза проф. Владимир Чуков.
Той цитира социологическо изследване, публикувано днес в Израел, в което се казва, че 94% от израелците считат, че вината за настоящата ситуация в Израел е на Бенямин Нетаняху, над 54% от тях искат неговата оставка, същият дял искат оставката и на военния министър, добави проф. Чуков.
„Това, което е много отчайващо е, че някъде около 80% от израелците не считат, че сегашното правителство би могло да се справи със ситуацията, т.е. виждате, че едните стават по-силни, имам предвид най-вече демографския фактор“, уточни проф. Владимир Чуков.
Подробности за това как регионалните и глобалните политически процеси ще повлияят на ставащото, кои са страните, които имат отношение към актуализацията на конфликта в Близкия Изток и към възможностите за потушаването му, можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..