Организацията започва работа през 2005 г., с една мечта - да осигури по-добър живот на децата в институциите. Личности от различни сфери на обществения живот подкрепят фондацията през годините, а целта е една - подобряване на качеството на живот на деца и младежи в неравностойно положение.
В центровете на фондация “Сийдър” вече 18 години, дом намират деца и младежи с интелектуални затруднения, както и такива, живеещи извън семействата си.
Пред Радио София Александрина Димитрова - изпълнителен директор на фондацията сподели, че работят в две направления.
„Осигуряваме 24-часова грижа на деца и младежи, които по различни причини не могат да живеят със семействата си. Другото направление е да подкрепяме млади хора с интелектуални увреждания и техните семейства. През годините разбрахме, че е изключително важно да създадем близка до семейната среда за тези деца и младежи, които за съжаление, не могат да живеят със своите родилите и близки, но също така осъзнахме, че също толкова важно е да помагаме на тези семейства, които все пак са си казали „да, аз мога да се справя, аз ще се грижа за моето дете“, но когато детето порасне, то остава на практика, без никаква подкрепа“, обясни Александрина Димитрова.
Често децата, които попадат в центровете на фондацията са изпаднали в трудни ситуации, в които физическото и емоционалното им оцеляване е било застрашено. Във фондацията те получават подкрепа и грижи. Различни терапевти са в помощ на младежите да се справят с живота си и да бъдат по-самостоятелни.
Днес фондацията управлява 9 социални услуги и осигурява над 11 000 часа годишно специализирана терапия на деца и младежи.
„Имаме 8 центъра, с близо 60 деца и младежи в момента. Бройката се променя, тъй като децата порастват и напускат центъра, но пък идват нови. Друга част се настаняват при нас по спешност, в случаи, в които има насилие в семейството или деца, които са били осиновени, но по различни причини са оставени след това, деца, които са били в приемно семейство, но в един момент приемното семейство не може повече да полага грижи и се отказва, тогава те отново попадат при нас“, каза Александрина Димитрова.
Тя сподели, че децата отиват при тях обезверени, смятайки че отново ще бъдат изоставени. Димитрова сподели, че много трудно се изгражда доверие с младежите, така че да започнат да имат самочувствие.
Фондацията набира дарения целогодишно и всеки може да се включи.
За 18 поредна година, на 11 ноември те ще проведат своя благотворителен бал, с близо 200 гости, с който ще помогнат децата и младежите в центровете на фондацията да живеят добре.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..