Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се промени ли данък сгради?

Снимка: Яна Боянова

Ще има ли повишение на данък сгради и такса смет и какво предвиждат промените в Закона за местните данъци и такси?

Предложение за промени в Закона за местни данъци и такси предвижда данъкът върху имотите да е обвързан с пазарните им цени, а данъчните оценки на жилищата да могат да се актуализират на всеки две години. Предложението е на правителството и Националното сдружение на общините в Република България и е одобрено на заседание на Кабинета. Предстои обсъждане в Народното събрание. Какви са икономическите аргументи за това предложение и какви ще са ефектите ако то бъде прието? Подробности разказаха доц. Ивайло Симеонов, член на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Елин Пелин и икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).

"Има различни икономически аргументи, но по-важно е да започнем по-отдалеч, а именно по отношение на това защо се направи това предложение. Има много населени места, в които има изключително голяма несправедливост и то именно по декларираната стойност на сградата. Много често се получава в две съседни къщи, които са горе-долу приблизителни като разгъната застроена площ да плащат 10 и повече пъти различия в данъците, които имат за сградите, което е изключително несправедлвио. Тук не говорим само за увеличение, защото много често чувам популистки изказвания от гледна точка на това "ето, вдигат се данъците", а пък никой не поставя въпроса, че много дълги години имаше една такава крайна несправедливост, която вече е време да бъде регламентирана. Да не говорим, че има села, в които данъците, които събираме не стигат дори за покриване на уличното осветление", коментира доц. Симеонов.


Той отбеляза, че предложението цели не толкова вдигане на данъците, колкото да има справедливост, а и да няма много укрити доходи. Освен това каза:

"Това подобряване на качеството на живот, на инфраструктурата трябва да дойде отнякъде. И аз не искам да хитруваме, предпочитам варианта да има справедливост и да има прозрачност на данъците и тяхното разходване, отколкото да се залъгваме, че някой увеличава нещо, само защото иска да вземе повече средства."

Относно това, че омбудсманът Диана Ковачева е изпратила становище до шест парламентарни комисии, в които се противопоставя на предложените промени в закона, в което становище настоява да се направи анализ на социалния ефект особено върху уязвимите групи доц. Симеонов коментира:

"Тук не става въпрос за уязвими групи, а по-скоро става въпрос за това да я има тази справедливост при подхода за формиране на данъците. За тези уязвими групи трябва да се направят социални инструменти, с които те да бъдат стимулирани, подпомагани, или по някакъв начин обезщетени, ако виждаме, че има някаква несправедливост." И добави:

"Съгласен съм с абсолютно всички социални инструменти, които се правят с цел да подпомагат семейства, да подпомагат хора, които са в неравностойно положение, или по някакъв начин са изпаднали от социалния живот. В същото време съм много против популизма на някои партии, особено които са в опозиция, които се стремят да продължават да държат тази несправедливост в страната, която е направо вече крещяща."

Той изрази мнение, че за "такса смет" трябва да има разработен специфичен и много конкретен инструмент, с който хората, които генерират да плащат, а не както досега.

Адриан Николов

Коментар по темата направи и икономистът Адриан Николов. Той посочи, че въпросът за данъците и таксите е най-важната точка, тъй като тя засяга най-голям брой хора.

"Идеята, която е предложена е всъщност да се създаде механизъм, който регулярно да обновява тези оценки на база на реалните пазарни стойности. Това създава един много сериозен страх от повишение на данъците на хора, които с години и десетилетия са плащали много нисък данък на своите имоти, независимо, че живеят на много скъпи локации в големи градове. Но трябва да видим всъщност как ще изглежда във финалния си вариант този закон", сподели той.  

Николов отбеляза, че не трябва да забравяме за способността на самите общини да варират в рамките на самия данък. По думите му основната цел е да се създадат повече финансови възможности на общините да провеждат собствени политики.

"Това, което не бива да пропускаме е сериозният риск от повишаване на несъбираемостта на данъците. Дори в момента, при настоящите доста по-ниски равнища много общини, особено по-малките имат сериозен проблем с това, да събират голяма част от данъците, които налагат и които трябва да налагат. Колкото по-нагоре вдигаме данъчната ставка и реалната стойност, която домакинствата трябва да плащат, толкова повече влизаме в риск те просто да се откажат да плащат изобщо. Това трябваше да бъде оценено много преди предлагането на промените", заяви Николов.

Относно двегодишния срок за актуализация на данъчната оценка той каза, че въпросът е дали чисто административно ще може да се случи този процес, тъй като ще трябва стотици хиляди жилища да претърпят обновление на оценката, като не е възможно да се избегнат грешки, които също ще трябва да бъдат коригирани. Това зависи изцяло от капацитета на администрацията, която ще го изпълнява и ще трябва да има механизъм за подаване на жалби от граждани, които смятат, че оценките на техните жилища са прекалено високи.

Какво е мнението на гражданите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Златина Петкова:

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14