Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще бъде решен проблемът с отпадъците на столицата през 2024?

Снимка: Fb/Васил Терзиев

Как София управлява отпадъците?
Новият директор на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) Николай Савов, както и Диана Димитрова, мениджър на "Връзки с обществеността" бяха гости в предаването "Радиокафе". Савов разказа за възможностите да се събират рационално отпадъците от хранителните заведения, за работата със Столична община, както и за прибирането на строителния боклук от гражданите.

Николай Савов има дългогодишен опит в областта на управлението на отпадъците. Той е бил директор на Столичното предприятие за третиране на отпадъците от неговото създаване през 2013 г. до 2016 г. Също така е бил експерт в "Депо за неопасни отпадъци и ПСОВ "Садината". От 2018 г. до 2021 г. е бил заместник-кмет "Европейски фондове и екология" в община Елин Пелин. Работил е ѝ по различни проекти, свързани с управление на отпадъците в България. Николай Савов е доктор на науките в областта на електрониката, енергетиката и автоматизацията. Към момента е главен асистент в Техническия университет- София. Работил е и като преподавател в Минно-геоложки университет "Свети Иван Рилски".

Той поясни, че според европейските директиви през тази година рециклируемите материали трябва да бъдат 53%, но за съжаление в България процентът е много малък. Освен това каза, че проблемът с отпадъците е един от най-големите проблеми на гражданите на столицата.


"В завода за третиране на отпадъци трябва да влиза наистина само смесен и битов отпадък. Не трябва да попадат отпадъци, които са строителни материали и всякакви други материали, които не им е мястото там - батерии и всичко, което трябва да бъде разделено преждевременно и да не се допуска влизането им в самия завод", отбеляза Савов.

По думите му идеята на завода е положителна, като това е част от комплекса от мерки, които трябва да бъдат предприети за цялостното третиране на проблемите с отпадъците на град София.

"Не напразно се нарича "интегрирана система за управление на отпадъците", защото тя е свързана с голям диапазон от мерки, които трябва да бъдат изпълнени в тази интегрирана система", отбеляза той. Относно СПТО той добави:

"Първо трябва да бъдат предприети така наречените "спешни", или "критични мерки", за да може да работи така, както трябва да работи. Следващите мерки са краткосрочни, за да могат да бъдат възстановени до неговия проектен капацитет. Тоест, да може да преработва това, което се генерира на територията на София. И разбира се, дългосрочните мерки, които изискват вече едни по-сериозни инвестиции и промени, които трябва да бъдат направени, за да се покрият изискванията на ЕС и европейските директиви, които са свързани с отпадъците."

Савов поясни, че за да могат да бъдат използвани отпадъците като суровина, те трябва да бъдат разделени, защото следващото им разделяне оскъпява допълнително процеса.

"Това е един от основните проблеми в самия завод за третиране на отпадъци на Столична община. Защо? Защото отделените рециклируеми материали са били с много ниско качество. До такава степен с ниско качество, че даже имаме фирми, които съдят общината, че вместо да са получили пластмасови отпадъци, както е по код, те на практика получават строителни материали и РДФ (гориво от отпадъци), който е опитан да бъде предоставен като пластмасови отпадъци. Това създава едно много лошо име на предприятието", посочи той.

Една от причините за това е, че машините, които извършват това отделяне не са поддържани. Не са влагани оригинални резервни части, а е имало и случаи, когато отделни машини са използвани за "донор" на други машини, в следствие на което голяма част от сепараторите не функционират, сподели Савов. По думите му цената на един тон алуминий, ако е отделен както трябва е над хиляда лева, а в София за денонощие се генерират два тона алуминиеви кенчета.


"За поколението, което в момента идва мога да кажа само добри думи. Това е поколение, което мисли, което задава въпроси, което не се примирява от това, че някой просто му го е казал и го приема като мантра. Това е поколение, което иска да разбере", каза той. Относно клетките за депонирания боклук и това, че е отворена последната от тях той отбеляза:

" Ако заводът работи нормално, трябваше това депо да издържи 35 години. През 2012 година трябваше да започне експлоатацията на депото и то трябваше да служи на гражданите на София безпроблемно 35 години. Защо? Защото експлоатацията на завода трябваше да минимизира депонираните количества. Да се депонират само инертни строителни материали и неща, които не подлежат на рециклиране, а всичко останало да бъде рециклирано." И допълни, че ако запълването продължава със същите темпове, в близките три години няма да има място за повече отпадъци.

Савов посочи, че депото в кв. "Суходол" не може да бъде отворено, тъй като няма нито техническа, нито каквато и да била друга възможност за неговото отваряне. В другите населени места също нямат възможност за приемане на отпадъците от столицата. По думите му гражданите трябва да се вслушват в мнението на експертите и да разделят боклука в цветните кофи за смет.

"Младите хора са отворени за това разделно събиране. Големият проблем са ни възрастните хора, които не вярват. Докато младите хора вярват и това е поколението, което ще ни промени", каза той. Освен това посочи, че предприетите спешни мерки трябва да позволят до края на февруари 2024 година заводът да се изправи на крака, като след това да се премине на следващата стъпка - производството на качествен продукт.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Още по темата:

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Виет – за предизвикателството да се придвижваш в София с инвалидна количка

Голяма част от инфраструктурата в София не е достъпна за хора с двигателни проблеми и придвижването е предизвикателство, сподели пред Радио София студентът Стефан Виет. Той страда от Остеогенезис инперфекта, по познато като “стъклени кости”. "Има трудности, които по свой собствен начин можеш да ги преодолееш, с помощ, разбира се. За да изляза..

публикувано на 25.07.24 в 18:16
Снимката е илюстративна

Спорове в СОС заради оборудването и обзавеждането на детски градини в район "Изгрев"

Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието се породи от количествено-стойностните сметки, с които районният кмет д-р Делян Георгиев оправдава..

публикувано на 25.07.24 в 17:14

Делегати от над 130 държави ще обсъждат в София иновациите в подкрепа на климата

На 1 август 2024 г., Стопанският факултет и Националният център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират научна конференция „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни към национални и глобални перспективи и научени уроци за по-добри политики, практики и за по-добро..

публикувано на 25.07.24 в 16:27
Вили Лилков

Предлагат до 35% от капитала на шест столични общински дружества да бъдат търгувани на фондовата борса

До 35% от капитала на "Топлофикация София" ЕАД, "Център за градска мобилност" ЕАД, "Столичен автотранспорт" ЕАД, "Столичен електротранспорт" ЕАД, "Метрополитен" ЕАД и "Софинвест" ЕАД да бъдат търгувани на фондовата борса. Такова предложение отправят от групата на “Синя София“ в Столичния общински съвет.  Според общинския съветник Вили Лилков така..

публикувано на 25.07.24 в 15:43
Аксел Добрева

От приложните изкуства в София до Сорбоната

В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с младата, талантлива и амбициозна Аксел Добрева. Тя следва мечтите си без да спира и те я отвеждат не къде да е, а в Сорбоната - Париж, където в момента е студентка по изкуства. Аксел Добрева прави първите стъпки в света на изкуството в съвсем ранна възраст. На 5 години започва да рисува, а..

публикувано на 25.07.24 в 15:19

Хотелиерите и ресторантьорите са готови на активни протестни действия

На активни протестни действия са готови хотелиери и ресторантьори. Причината - високата цена на тока за бизнеса през последния месец, която в пиковите часове достига до 2000 лева за мегаватчас. Пред Радио София Атанас Димитров - заместник-председател на БХРА обясни, че вече са алармирали за проблема в писмо до министъра на туризма и до КРИБ...

публикувано на 25.07.24 в 14:46
Кадър от клипа на песента

"Lunikk" представи нова песен с лятно настроение и тропическо звучене

Дует "Lunikk" представи новия си музикален проект. Песента се казва "Swmming pool" и е първата след дебютния им албум "Unreal City" излязъл преди година. Директно от своето музикално студио Кристина Йорданова и Денислав Попов разказаха повече пред Радио София. " Създаването на албум за един артист е нещо свръх грандиозно. То е свързано с..

публикувано на 25.07.24 в 13:43