Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апостол Карамитев - "Рицарят на Доброто"

Представят новата книга, посветена на големия български актьор, на 20 януари, от 19.00 часа, в Център по себепознание "Орфей"

Снимка: Издателство "Изток-Запад"

Сигурно няма българин, който да не е чувал името на Апостол Карамитев. Театралното и филмовото изкуство, което е оставил след себе си големият актьор, са му осигурили сигурно място в паметта на хората.

На книжния пазар вече е и новата книга, посветена на Апостол Карамитев, "Рицарят на Доброто", с автори Олга Маркова и Момчил Карамитев. Официалното представяне предстои на 20 януари, от 19.00 часа, в Център по себепознание „Орфей“.

В нея са описани непубликувани факти и събития от живота и творчество на актьора, както и снимков материал от най-важните му роли в театъра и киното.

Идеята за книгата се ражда след запознанството преди година и половина между Олга Маркова и Момчил Карамитев.

„Стана изведнъж много бързо, аз й диктувах. После тя намери архива на брат си – Виктор Марков, който се оказа, че е работил с Апостол Карамитев и са имали добро сътрудничество, и всичко стана много бързо“, каза пред Радио София неговият син Момчил Карамитев.

Основата в книгата са именно неговите разкази. Споделя, че е загубил баща си, когато е бил едва 13-годишен. Не крие и, че е чувал не добри отзиви за великия актьор.

„Първото място, на което чух не толкова добри отзиви за него, беше в казармата. Някои от моите началници, които ми казваха „ти какво си мислиш сега, че като в театър ще ми разиграваш сцени ли? Ти да не си Апостол Карамитев?“, спомня си Момчил Карамитев.

„Сега разбирам баща ми, като съм малко по-зрял, защо посвещаваше всичко на работата си. За да може той да седи в своя творчески свят, т.е. да се откъсва от лошите енергии, от завистта, дори от неприемането, защото той си имаше свой метод на работа и не всички го приемаха. Той само им доказваше с работата и наградите, които е получил, че има някакво значение. Работа, работа, работа – това е неговото убежище“, сподели Момчил Карамитев.

В книгата са описани и истории от работата му като преподавател в Театралната академия.

„Когато той взе свой клас във ВИТИЗ е споделил, че много му харесва момче, което му прилича на Джани Моранди, става въпрос за Юрий Ангелов, а негов колега от комисията казва „Кой е този Джани Моранди?“.

Момчил Карамитев споделя, че баща му не е имал много приятели.

„Веднъж го попитах кой е най-добрият му приятел и той каза, че няма такъв. Като минаха години, майка ми загатна нещо, че един от неговите най-близки приятели – бургазлия, с който е бил заедно в София, е учил инженерни науки. И той е написал донос срещу баща ми. По един много дипломатичен начин той не го обвинява, че е враг на родината, а просто, че като отличен ученик всяко лято е бил в Рим и сега като отиде в следвоенна Русия ще му се стори много лошо и няма да бъде възторжен от това, което вижда. И всъщност той отива с неговата стипендия и след като се връща прави пълни признания на баща ми. И от тогава аз знам, че близки приятели не е имал“, спомня си синът на големия актьор.

Освен на 20 януари, представяне на книгата "Рицарят на Доброто" ще се състои и на 22 февруари, в кино „Влайкова“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32