Какви ще бъдат последствията от въвеждането на европейски регламент за ново поколение ГМО растения или т. нар. "нови геномни техники"?
Преди дни учени и браншови организации отново призоваха за оттегляне на документа и определиха предложените текстове като лобистки. На кръгла маса те алармираха, че новият регламент предвижда храни произведени по този начин да бъдат оставени без етикетиране, без проверка и без оценка на риска. На 11 януари 2024 г. предстои заседание на работна група към сектор "Земеделие" и въпросът за новия регламент отново ще бъде обсъждан.
Какви са опасенията свързани с този регламент е акцентът в разговора с д-р Светла Николова – доктор на науките, председател на сдружение "Агролинк".
Тя посочи, че 97% от българите се противопоставят на ГМО независимо дали са нови или стари. По думите й от края на декември миналата година, те не се наричат "нови геномни техники", а прецизни.
"Първо, не са прецизни и това го признават самите генетици, защото никой не може да изреже един ген точно в неговите размери, винаги може да бъде повече или по-малко. На обсъждането за което говорим (кръгла маса), не е отчетено мнението на всички учени, напротив, те са пренебрегнати, защото зад този регламент, всъщност стои лобито, което не се задоволява с това, че Европа остана един оазис, където не се отглеждат генетично модифицирани организми", обясни д-р Светла Николова.
Новите геномни техники не могат да бъдат еквивалентни и да бъдат отделени от досегашните ГМО, защото промяната в гена е промяна в генома, а промяната в генома означава модифициран организъм, допълни още тя.
Д-р Светла Николова уточни, че изрязването, преместването, пренареждането на гените в генома е промяна в генома и е модифициран организъм.
"Абсолютно ненаучно обосновано. Въобще целият регламент, защото целта му е да се освободят и да не бъдат подлагани на оценка на риска, да не бъдат подлагани на проверка и да не бъдат етикетирани всички семена и растения, които се произвеждат лабораторно засега от новите геномни техники", посочи тя.
Отпадането на регулацията – контрола, оценката на риска е най-голямото опасение на земеделските учени, допълват от “Агролинк“
ГМО замърсява необратимо и то е несъвместимо с конвенционалното и биологичното земеделие, бе категорична д-р Светла Николова.
В звуковия файл ще чуете и становището на д-р Ивелин Ризов, който представлява България в работните групи по новия Европейски регламент.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...