Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В МРРБ разглеждат всеки казус и жалба за оценка на сградите по програмата за енергийна ефективност

При 20% самоучастие от апартамент ще плаща между 3000 и 6000 лева

С приложените мерки сградата става по-красива, а сметките - по-тънки
Снимка: БГНЕС

Напрежението във връзка с програмата за енергийно обновяване на сградите със 100% финансиране се усеща и в София. Жителите на следващите класирани жилищни блокове ще трябва да участват с 20% съфинансиране.

Жалби във връзка с оценките на кандидатите при националния омбудсман Диана Ковачева са пристигнали от София, Стара Загора, Айтос, Свиленград, Шумен, Велико Търново, Пловдив, София, Сандански, Ловеч и др.

"Бяхме много изненадани, че не сме класирани – заяви пред БНР-Радио София Нели Папазова, председател на Сдружение на собствениците на 14-етажен блок в столицата със 124 апартамента. – при нас 100% от съкооператорите са дали съгласие за мерките, а големината на блока при реализация означава повече спестена енергия и по-малко емисии."

В съответната община тя е видяла оценката. По критериите, по които блокът не е получил максимален брой точки, няма обосновка.

"Трудно ни е да разберем защо е намалена оценката ни. Вече и за други случаи се коментира по медиите, че оценката е правена по документи, без проверка качеството на обследването. Разбрахме, че около 1000 енергийни обследвания са изпратени за проверка, защото има съмнения за обективността."

„Разбирам огромния интерес към нашите програми, те не предвиждат само саниране, а енергийно обновяване, подчерта зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.

Тя поясни още, че МРРБ има няколко процедури за сградния фонд, но жалби се подават само по тази за жилищата, защото при тази бюджетът 4 пъти е надвишен от кандидатите.

Разглеждаме всяка жалба, всеки казус критерий по критерий и ще дадем отговори. Пропуски и грешки са възможни, както навсякъде. Стремим се да сравним информация, данни и документи. Методиката е максимално обективна,

критериите са проверими. Няма община с гарантиран бюджет, няма териториално разпределение. Изисква се максимално спестени емисии“, допълни зам.-министър Бонева.

Тя припомни, че продължението на програмата за енергийно обновяване на сградите предвижда 20-процентно съфинансиране от страна на собствениците. Тя подчерта:

„В България останахме последни с безплатно обновяване. Европейската солидарност се простира до енергийно бедните, самоучастието ще има дисциплиниращ ефект.

Методиката за оценяване на сградите е ясна и прозрачна. Оценката обаче зависи от енергийното обследване - тук има възможност „да се натисне молива“ тук-таме, коментира в студиото инж. Станислав Андреев от Център за енергийна ефективност ЕнЕфект.

На специалистите изведнъж се е наложило да се направят около 4 хиляди обследвания. Напрежението също може да е причина за неточности.

„Даваме много пари за подобряване енергийната ефективност, но не и за обясняване, за комуникиране.“

В България има над 60 000 многофамилни сгради. С процедурите досега през програмите ще минат близо 5% от тях, което е наистина малко.

По думите на инж. Андреев общините могат да свършат много работа, за да убедят собствениците, че и с доплащане, мерките и проектите по енергийна ефективност си заслужават.

По приблизителни изчисления в следващата програма самоучастието от апартамент ще струва между 3000 и 6000 лева.

Освен това процентът съфинансиране няма да остане 20%, а ще расте в годините напред


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30