"В последните години в България има бум на ипотечното кредитиране, но то не е толкова голямо, колкото ако погледнем средните статистически данни за ЕС. Там, накъдето ние сме тръгнали и като страна и като валута. В България в момента в банковата система има отпуснати 20 млрд. лв. ипотечни кредити. Като цифра сама по себе си звучи голяма, но като погледнем вътре в детайла говорим за 200 хиляди кредита. 200 000 домакинства при 2.5 млн. домакинства в България са ползвали и ползват в момента банково кредитиране за покупка, или за ремонт на своя дом", каза той.
По думите му статистиката на БНБ показва, че за последните няколко месеца лихвите са 2.58%. При 100 хиляди лева средната месечна вноска е 490 лева, което е по-ниско от наема, което домакинството би плащало в по-голям град и със стотина лева по-малко, ако то живее в по-малък град.
"Лихвите са безпрецедентно ниски в сравнение с Европа, но ако ви върна три години назад, когато лихвите бяха отрицателни, тогава в Европа имаше дори по-ниски лихви от тези в момента. Единствено и само благодарение на много голямата депозитна база, която е 3.5 пъти по-голяма от сумата на ипотечните кредити. Тази голяма депозитна база осигурява и сравнително ниските лихви по ипотечното кредитиране в България", каза Заманов.
Какви са допълнителните изисквания на банките към хората, които теглят кредити?
"Това, което ние виждаме в ипотечното кредитиране е, че е много важно домакинствата да имат достъп, тоест кредитите и кредитните условия да са достъпни до тях, за да могат да си позволят жилище, от което те и техните семейства се нуждаят", сподели Заманов.
По думите му по-ограниченият достъп до кредитен ресурс на домакинствата намалява потреблението, както и инфлацията, но от друга страна това може да доведе до намаляване на БВП.
"Защо? Защото една фирма няма да инвестира в нови машини и в оборотен капитал, но домакинството няма да си купи жилище и няма да му направи ремонт. Един ремонт на жилище вкарва свежи средства в българската икономика", заяви той. И добави:
"Прекомерното затягане на кредитната дейност няма как да не се отрази в новите инвестиции и новото потребление, които мултиплицират в пъти БВП."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..