Юлиан Вергов влиза в главната роля в "Уроци по немски". Той играе Никола, който работи и живее в България, но решава да замине за Германия, където да започне на чисто и да се отърве от неприятното минало. Преди пътуването той преосмисля живота си, в опит да обърне тази страница и да започне всичко отначало. Филмът ни запознава с един антигерой – характерът на Никола е изтъкан от противоречия: любов и насилие, желание да остане с любимите си хора и нужда да замине. Освен Вергов, зрителите ще видят и други любими актьори като Васил Банов, Елена Телбис, Стефка Янорова, Герасим Георгев - Геро, Станка Калчева и Меглена Караламбова.
"Причините да се забави толкова много неговата реализация и излизането по кината са чисто административни и са сложни за обяснение на хората, които искат да се насладят на една кино история", каза Веснаков.
Вдъхновен от социалното кино той споделя, че е добре да бъде спестена назидателността от всякаква форма на изкуство, с която се занимава човек. Но киното отразява по силен и краен начин представите на режисьора за света и обществото и живота като цяло, което е различно от сериалите. Те са по-комерсиално насочени, посочи Веснаков.
"Авторските филми са един нишов културен продукт, който според мен би трябвало да има за цел да даде възможност на хората да погледнат нещо от по-различен ъгъл", добави авторът.
Вдъхновен е от Тарковски, както и от българските автори Илиян Метев, Кристина Грозева и Петър Вълчанов, Ралица Петрова, Милко Лазаров, Камен Калев и др.
"Уроци по немски" е завършекът на късометражните филми като стил, естетика, начин на снимане, начин на разказване на историята. Ако някой е запознат с късометражните ми филми "Уроци по немски" е просто краят на този стил. Всеки път стига до някъде и човек трябва да поеме по нов път. Това е еманацията на това, което съм търсил като изразни средства в късометражните филми", отбеляза Веснаков.
По думите му една от големите теми във филма е как тече времето и усещаме ли изобщо, че то тече. Използваме ли го с близките си, как го използваме и защо винаги се сещаме за важните неща, когато то е отминало. Лентата тръгва по кината от 23.02.24 година.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..