Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артистичното трио зад "Лисицата и Котараците" доказва:

Песни се пишат не само по стихове, но и по романи

Снимка: SLC

В ранния следобед на благодатния четвъртък студиото на БНР-Радио София стана шумно и артистично.

Причината беше музикалният проект "Лисицата и Котараците", представен от авторите и изпълнителите на идеята Милица Гладнишка, Иван Велчев и Николай Воденичаров-Никеца, около три седмици преди публиката в София да напълни мястото на изпълнение (на 15 март).

За спектакъла е приложен принципътна трубадурите. Три различни гласа, в различни музикални стилове разказват историите и перипетиите на литературни герои от велики романи като "Майстора и Маргарита" на Булгаков, "Одисей" на Омир, "Великия Гетсби" на Фицджералд, "Гняв" на Стивън Кинг, ", "1984" на Оруел.

Първоначално идеята за заглавие е била "Лисицата, котараците и Рудолф", но Милица Гладнишка обясни, че сега то е по-компактно и се избягва асоциацията с елен на Дядо Коледа:

"Ние като визия наистина носим тази игривост, лека мошеническа нотка, палавост - и котараците, и лисиците са такива същества – хитри, артистични, вариативни, много добри в импровизацията и много чаровни. Нашето трио е една сглобка. Всеки идва със своята музика.

С Никеца се запознахме на майсторския клас на Веселка Кунчева по "Майстора и Маргарита" и всъщност през нейните задачи започнахме да работим заедно. Оказа се, че много си пасваме. Той е много добър импровизатор хармоник. Ако му подам някаква мелодия, той веднага я превежда на езика на китарата. Иван пък има страшни идеи с барабаните."


Тримата си отправиха заслужени и обосновани комплименти, към които се присъедини и водещата на „Радиокафе“ Гергана Пейкова.

На концерта на 15 март, освен личните си певчески програми, Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца и Иван Велчев ще изпълнят и 5 парчета от бъдещия албум с песни по велики романи, чисто авторски.

"Нашата публика е от хора, които обичат книгите и много четат, изтъкната тримата. И апелираха: Кажете кои са любимите ви романи и може да направим песен."

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32