В допълнение към тази констатация, Асоциацията за Инсулт и Афазия, анализирайки подкрепата, която осъществява чрез Националната линия за подкрепа при инсулт 0700 11 404, която поддържа вече втора година, добавя съществена липса на познание сред широката общественост за възможностите за подкрепа, осигурени от държавната и местната власт, неправителствения сектор и неформалните граждански общности. Посочените дотук причини са основание за разработване на инструмент за масово информиране на населението по достъпен, непосредствен и ефективен способ.
АИА планира постъпателно приобщаване на широк кръг организации към консорциум за разпространение, като всяка организация ще включи в медийния си план разпространението на ИнфоБот за инсулт. Инфоботът на Асоциация за инсулт и афазия е достъпен във Вайбър при търсене на ключова дума "инсулт" на български език. Подробности разказа Дорина Добрева, председател на АИА.
Тя сподели, че българската асоциация е участвала в третото издание на "Живот след инсулта", което се е провело в Дъблин, Ирландия. По думите й данните от Ирландия съпоставени с тези от нашата страна сочат, че в Ирландия за миналата година има регистрирани 5800 случая, докато у нас са регистрирани 49853 случая на инсулт. Това означава, че в България има почти 7 пъти по-висока заболеваемост. В Ирландия са регистрирани 50 хиляди души живеещи след инсулт, докато у нас те са не по-малко от 350 хиляди.
"Всички знаем, че инсултът е тежко, инвалидизиращо и скъпо заболяване. Той изключва от пазара на труда минимум един човек на всеки пациент, независимо от неговата възраст. Това е така, защото в България най-често член на семейството се грижи за претърпелите инсулт в домашни условия", каза инж. Добрева.
Тя отбеляза, че инсултът е системен проблем, защото засяга всички аспекти на социално-икономическата и здравна система. Това са най-сложните за преодоляване проблеми, защото изискват изключително прецизен анализ на състоянието на всички системни елементи.
"Като че ли манталитетът и нагласата на хората е настроена да потърсим в гугъл, да потърсим дори ако щеш във фейсбук, дори на най-странни места има масиви от информация, което е силно притеснително. Аз самата всъщност преминах през дълги часове търсене на информация след инсулта на моята майка, в малките часове по цели нощи търсех информация", каза инж. Добрева. И добави, че:
"Вие знаете, че всеки близък на човек с инсулт веднага започва да търси в интернет естествено. Там за съжаление много често се попада на невярна, неточна, хаотична, неконцентрирана информация. За съжаление много често може да бъде подведен човек, или да достигне до отчаяние поради липса на отговор точно на този въпрос. На първо място на нашата страница на АИА ние се стремим да изградим достоверен източник за всички видове информация, които касаят инсулта. Не само неговата превенция, не само "какво е това инсулт", не само рисковите фактори, а дори и аспекти като живота след инсулт, как той преминава и какви услуги или помощ трябва да търси един пациент и неговите близки."
Какво представлява ИнфоБот за инсулт и афазия?
Това е форма на изкуствен интелект, която комуникира, чрез предварително зададени опции в контекстуално меню. Това означава, че с всяко действие на потребителя, ИнфоБот променя опциите, които се съдържат в менюто му, за да продължи комуникацията с потребителя. Важно е да се знае, че ИнфоБот е потребен на всеки, защото при настъпване на инсулт, потърпевшият е безпомощен. Той разчита на реакцията на околните. Затова е много важно да разполагате с точен и надежден инструмент за оценка дали се касае за инсулт, както и с правилен алгоритъм на действие. От това ще зависи до голяма степен какъв ще бъде изхода за потърпевшия – дали ще бъде инвалидизиран или ще може бързо да се възстанови и завърне обратно към нормалния си начин на живот.
Инж. Добрева отбеляза, че в ключовите показатели засегнати от Европейския план за борба с инсулта, един от основните и водещи показатели са именно достъпът на поне 90% от хората с инсулт до съвременно лечение в съответния специализиран център. Тези показатели са форма на изследване на ситуацията във всяка една европейска държава и подлежат на непрекъснат контрол и сравняване между отделните страни.
"Нашата Национална линия за подкрепа при инсулт 0700 11 404 продължава да работи, както ежегодните кампании, които правим, безплатните лекции в големи колективи, съвместните инициативи с Българското дружество по инсулт за създаване на еталон на качествено обслужване на пациенти с инсулт. Всички тези наши инициативи са насочени в името на спасяването на човешки живот, на превенцията на това заболяване", отбеляза инж. Добрева.
На сайта на АИА има линкове, от които може да бъде свален Инфобота, както и QRкодове, от които той може да бъде открит.
ИнфоБот е разработен и се разпространява напълно безплатно!
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..