Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сатиричен театър "Алеко Конатантинов" награждава свои колеги и провежда кампания за паметник на Стоян Омарчевски

Снимка: Сатиричен театър "Алеко Константинов"

Приключи кампанията на Сатиричен театър "Алеко Константинов" за набиране на средства за изработване и поставяне на бюст-паметник на знаменития реформатор на българската просвета и култура Стоян Омарчевски. В продължение на пет месеца зрителите на Сатиричния театър слушат кратък анонс във връзка с кампанията преди всяко представление.

"Всичко започна от Деня на будителите, който по някакъв начин ме подсети за Стоян Омарчевски, тъй като Стоян Омарчевски обявява този ден за ден на будителите и оттам нататък започна всичко. Просто се огледах около себе си и разбрах и видях, че хората не знаят кой е той. Включително и мои много близки приятели", разказва за подбудата си да започне подобна кампания директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов.

Стоян Омарчевски е роден на 24 декември 1885 година в Нова Загора. През 1912-а завършва философия, а пет години по-късно - и право в Софийския университет. Учителства в Белоградчик и Видин.

Стоян Омарчевски е министър на народното просвещение в правителството на Стамболийски от 1920-а до Деветоюнския преврат от 1923-та година.
Личният принос на министър Омарчевски в реформите на земеделския кабинет е огромен:
въвежда задължително основно образование; издейства значителни средства за строеж на нови училища - само за две години броят на школата, предимно в селата и малките градове, нараства от 561 на 1676. Като министър на просветата предприема опростяване на правописа - прави го по-близък до говоримия език. Документът, наречен "Упътване за общ правопис на българския език", за пръв път кодифицира употребата на главни букви, разглежда някои въпроси на сричкопренасянето, въвежда просто правило за пълния и краткия член. Част от българската интелигенция се противопоставя на реформата. По негово време са открити два нови факултета - ветеринарен и богословски. Към Медицинския факултет са открити два нови отдела - зъболекарство и аптекарство. И още много далновидни промени, които Стоян Омарчевски въвежда.

Кампанията за набиране на средства е приключила. Събрани са 41643.46 лв., но директора на театъра се съмнява, че е възможно това да е по-лесната част от организирането на поставянето на бюст-паметника на видния българин на "Алеята на славата" в Борисовата градина.

Освен с тази задача Сатиричният театър се заема и с награждаването на театрали, които творят в жанра хумор и сатира за осма поредна година.

На 7 април 2024 г. от 19:30 ч. в Сатиричен театър "Алеко Константинов" се проведе церемонията по връчване на театралните награди за хумор и сатира "Златен кукерикон". Бяха отличени театрални творци, създатели на комедийни и сатирични спектакли. Това е жест на внимание от страна на трупата на Сатиричен театър "Алеко Константинов" към колегите от страната, които развиват комедията и сатирата на театрална сцена. Трупата на Сатирата не подлежи на номинации и награди.

Спектакълът "Монолози за вагината" от Ева Енслър получи две награди "Златен кукерикон". Постановката на театър "Бонини" бе отличена в категорията "Женска роля" – за изпълнението на Светлана Бонин, както и за режисурата на Стоян Радев. За най-добър спектакъл бе обявен "Онзи, другият Ню Йорк" – авторско представление на Ванина Кондова. Режисьорът Теди Москов прие лично "Златен кукерикон" за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев.

Режисьорът Борислав Чакринов (1961-2024) бе удостоен посмъртно с извънредна награда за значим принос в развитието на Сливенския драматичен театър, театър "София", Сатиричния театър, Народния театър, за създаването на Малък градски театър "Зад канала" и дългогодишното успешно ръководене на Бургаския драматичен театър.

"Борето беше един от хората, които събираха около себе си съмишленици. Борето създаваше светове. Борето беше емоционално зарядно устройство. Той даваше път на младите. Той даваше надежда и изкривяваше призмата в посоката, в която в днешно време всички, които тръгват по тази сложна пътека на театъра да се чувстват добре", сподели топли думи за своя колега Борислав Чакринов, директорът Калин Сърменов.

Повече за Стаиричен театър "Алеко Константинов" и неговата програма и дейност чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00