Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Букви, които разказват за думи в проекта "Под езика: част втора"

Чуйте автора в предаването "Радиокафе"

Снимка: издателство "Сиела"

За думите, за буквите и тяхното значение и техния графичен израз е разговорът в "Радиокафе" с художника и калиграф, автор на корици на книги Дамян Дамянов, който ни разказа за авторския си проект "Под езика: част втора". Това е своеобразен апотеоз на концептуалната мисъл, проект, който изследва граници и се опитва да ги разширява или заличава, игра на превръщане и жонглиране с букви, думи и символи и искрено обяснение в любов към българската писменост.

"Под езика: част втора" е графичният и социален експеримент на художника Дамян Дамянов, в който познатите ни букви оживяват във виртуозни графични символи, подсказващи или илюстриращи по лаконичен начин значението на дадена дума.

"Става дума за проект, който започнах през 2016 година, във фейсбук. Реших в дните преди 24 май всяка година да качвам в платформата по една буква с която започва дадена дума от българския език и тази буква да обяснява или подсказва значението на думата, чрез някакъв илюстративен принцип, чрез графична трансформация. След това се стигна до изложби и първата книга по проекта, тъй като се оказа, че това,което започнах съвсем на шега и съвсем между другото, измежду работата ми като художник на книги, като илюстратор  преподавател, беше много добре възприето от публиката, хората искаха още. Така се появи първата книга "Под езика" през 2018 година, която събра много от тези идеограми – буквен знак, който илюстрира значението на дадена дума", разказа той.

Творческият процес обаче съвсем не е толкова лесен.

"Самата работа е доста странна и не се поддава на формулировка, защото понякога идеята идва мигновено, а друг път буквално седмици медитирам върху някоя буква, която искам да превърна в илюстрация на дума, започваща с нея", споделя авторът.

По думите му книгата представлява своеобразна колекция от 90 идеограми и 90 думи. Това, което обогатява допълнително проекта е работата на българските писатели, както и актьори, художници, помолени от автора да дадат своя кратка сентенция и дефиниция с тези думи.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.11.24: Късно ли е да се осъществи лустрацията в България?

В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите.  Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така?    За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..

публикувано на 05.11.24 в 18:25

Създадоха първата карта с адаптиран маршрут за хора с инвалидни колички

Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..

публикувано на 05.11.24 в 17:30
Символичен старт на кампанията беше даден в двора на столичното 18-о СУ

Стартира инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" насочена към ученици

600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..

публикувано на 05.11.24 в 17:16
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..

публикувано на 05.11.24 в 17:03
Кметът Васил Терзиев при откриването на форума

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..

публикувано на 05.11.24 в 16:39

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46

Гарантира ли БДС, че консумираме български продукти?

Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..

публикувано на 05.11.24 в 15:45