Библиотека под дърветата - ръчно изрисувана каравана беше поставена в Южен Парк. Целта ѝ е да даде достъп на четящите да се насладят на книга, докато почиват.
Какво вдъхнови организаторите на тази чудесна инициатива - Михаил Нинов и Сара Бадр, разказват те в предаването "Радиокафе".
"В близост е нашият офис и бяхме поставили там ретро-автомобил украсен с цветя, но впоследствие забелязахме, че хората оставяха в него книги. Имаше захвърлени и до кофите за боклук и оттам дойде идеята за каравана в парка, от която всеки да може да си взима книга и да чете, сподели Михаил Нинов.
Приятната разходка, съчетана с отмората в парка с книга в ръка, несъмнено е двойно удоволствие за всеки от нас.
В цветната каравана вече има няколко книги и всеки, който желае може да сложи в нея любимо четиво, както и да вземе от тези, които вече са там.
"Идеята не е да се чете само в парка, някой ако иска може да вземе и книга за вкъщи, но би било добре след като я прочете да я върне или да остави друга. Всеки, който има интересни книги, които не ползва има възможност просто да ги сподели с други хора, които да ги прочетат", поясни Михаил Нинов.
При Михаил идеите се раждат с "хрумна ми нещо", споделя Сара. В началото мисията за нея изглежда трудна, дори невъзможна но…
"Ето че вече е факт – нещата се случиха лека-полека. Аз помагам повече с финалните щрихи, както и колегите. Михаил е човекът, който започна процеса, ние помагаме с идеи, подкрепа и вече нещата са налице", отбеляза тя.
Художник на караваната е талантливата млада дама от Бургас, дошла специално за да нарисува караваната.
"Мисля, че се справи доста добре и подхожда на горския фон. Доста се чудихме какво да нарисуваме на нея, тя беше просто стара, бяла каравана, а идеята беше да бъде и малко ретро", каза Михаил.
Освен красивата част на инициативата съществува и административна.
"Мястото където я поставихме е на ОП "Зелени системи". Подадохме молба за поставяне, но истината е, че ни подкрепиха и служители на общината, разговаряхме и с кмета на района, а два месеца след подаването на молбата получихме нужното одобрение" , поясни Михаил Нинов.
Красивата "Библиотека под дърветата" е разположена в Южен парк 2 и очаква всеки желаещ да донесе любимата си книга, или да прочете някоя от тези, които са на разположение.
Още за инициативите, които планират ентусиастите, чуйте в разговора на Алекс Илиева в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..