Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нагласите на българите към пенсионната система

Снимка: БГНЕС

Всеки десети пълнолетен гражданин на страната посочва, че се е случвало за по-малко от година да работи, без да се осигурява. Това се е случвало при 9,6% от участниците в мащабен анализ за нагласите към пенсионната система у нас, представено от Парламентарния център за проучвания. 53% не са доволни от пенсията си, 35,4% отчасти, а 11% са напълно доволни, показва проучването. Сред пенсионираните през последните 5 години неудовлетворение от дохода си са декларирали 42%, а сред пенсионираните преди повече от 11 години – 60%. Какви са измеренията и възможна ли е промяна на пенсионната система у нас? Подробности разказа Зорница Русинова, председател на Икономически и социален съвет.

"Пенсионната система в България и голяма част от европейските страни е изграждана преди много години, когато на първо място демографската картина е била по-различна и в същото време една голяма част от икономиката и начина на развитие оттук нататък и на осигурителни отношения на пазара на труда. В България една от големите теми, които касае развитието на пенсионната система е как при тази негативна демография, която имаме можем да усъвършенстваме пенсионната система така, че тя да продължи да отговаря на нуждите, поради които е възникнала за да обезпечи живота на хората с достойни доходи, след като приключи трудовата им дейност", отбеляза тя.

По думите й най-големият проблем на пенсионната система у нас е, че различните демографски и мигрантски вълни са голяма тежест върху работещите хора. С промените, които са правени по отношение на минималните пенсии и други промени се е постигнало едно изкривяване на част от общите принципи, които си е поставила пенсионната система. На първо място тя е да бъде солидарна, а на второ - да се отчитат приносите на хората. Голяма част от българските пенсионери продължават да бъдат близо до линията на бедност, а също така срещат и трудности със закупуване на лекарства, достъп до основни стоки и услуги. Това налага сериозен разговор върху това, до каква степен и доколко трябва да се надгражда пенсионната система, категорична е Русинова.

Тя посочи, че проучване от съответната служба в НС сочи, че няма широка склонност към това хората да са съгласни в бъдеще да бъдат повишавани осигуровките, нито пък да има допълнително удължаване на трудовия живот. Задачата, която е поставена на Икономическия и социален съвет е да бъде подготвен подобен анализ, който да обхване целия дълъг период в последните 30 години на различните реформи, които са правени в пенсионната система. Също така той трябва да даде ключови препоръки по отношение на това, как този модел би могъл да се усъвършенства. Относно решенията на парламента тя каза:

"Хубавото е, че няма прекъсваемост в дейността на парламента вече с новите промени в Конституцията, но все пак зависи и от това, какво ще бъде мнозинството. Надявам се, че темата за възрастните хора ще бъде приоритет на всяка една от политическите партии без да се стига до популизъм, а по-скоро до това да се търсят разумни и прагматични решения как да се помогне на хората, които живеят достойни старини. Това са теми, които засягат и всички работещи хора, защото в крайна сметка осигурителната система подкрепя и хора, които поради различни причини могат да останат без работа. Работещите са тези, които чрез осигуровките си внасят принос в бюджета на НЗОК."

Проучването сочи и един тревожен факт, че голяма част от хората не са запознати с пенсионната и осигурителната система. Сивата икономика също е един от негативните фактори.

"Пенсионната система със сигурност би се повлияла ако има целенасочена демографска политика в България. Това е и причината от страна на Президентството да ни бъде възложено през тази година да актуализираме един анализ на демографската картина според отделните региони за планиране в страната", отбеляза Русинова. Тя допълни, че специалистите съветват да се търси допълнителна социална подкрепа на хората, които са с най-ниски пенсии.

"Независимо, че територията на България не е много голяма и по отношение на икономическото развитие не само дисбалансът между София като столица и останалите градове е голям, но и дисбалансът в отделните области е огромен. Всички знаем за по-забавеното и изоставащо развитие на Северозападна България, части от Южна България така, че конкретните мерки, които са обособени за всяка една от областите в страната ни могат да бъдат намерени в този анализ. Интересното тук е, че в случаите, в които ние сме давали конкретни мерки и конкретни препоръки свързани с мнение на работодатели и синдикати за някои от конкретните области, ще се имат предвид.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31