Освен всичко това, Дамян Дамянов е баща на 12-годишната Яна, която е от поколението изключително свързано с дигиталните устройства, поколение, за което целият свят минава през екрана. Но Яна е различна. Тя обича да чете. Предпочита книги само на хартия.
“Което е страхотно, защото мисля, че приключихме с тази полемика и апокалиптична дискусия как хартиената книга ще изчезне и никога повече няма да я има“, констатира Дамянов.
“Мисля, че в последните години доста много се чете в България, нека обърнем внимание колко книжарници има, колко хора ще има (надявам се) и на този Панаир на книгата, който започва днес и ще продължи цели 10 дни“, посочи той.
Въпросът е - Какво се предлага и какво се чете, доколко е задоволен вкусът на публиката? Или казано по Дисни – “Никой, който е подценил вкуса на публиката не е сгрешил.“
"Когато даваме на 100% това, което публиката очаква, един бърз, лесен фаст фууд продукт, това е добре за бизнеса, но като цяло за културата и възпитанието не е е съвсем добре", подчерта Дамян Дамянов.
Как процедират издателствата, как достигат до аудиторията?
"За малките издателства времената са трудни, за големите, които могат да си позволят да купят правата на по-популярни автори, при тях една идея по-лесно“, посочи авторът на “Стикери за вайбър“, посветени на празника 24 май, които са плод на лична отговорност и усилия, културата да достига до всички.
“Вайбър стикерите могат да се изтеглят напълно безплатно. Наричат се “24 май“. Те са намигване към нашата култура и ползващите приложението ще открият познати имена от класическата ни литература, забавни закачки с езика и културата, дано ми бъдат простени от аудиторията“, каза още художникът.
"Шекспир за деца" - книгата разказва шекспировите истории на забавен език, достъпен за децата.
Става дума за книгата на Едит Несбит “Красиви истории от Шекспир“, преводно издание, което за първи път се появява в Англия преди век. В него авторката събира най-големите емблематични пиеси от Шекспир, като ги адаптира и преразказва за деца, така че да не четат драматургичен текст, а да се запознаят с историята под формата на приказка. По удивителен начин тя успява да представи големите теми, които вълнуват английския бард и да ги преведе за деца – един сюжет, пълен с теми, които вълнуват до ден днешен, поясни Дамянов. Той допълни, че книгата събужда въображението на децата, които сами трябва да си представят цялата епоха и героите в нея. Тук внасяме уточнението, че 24 май не е празник само на буквите, на четенето, но е празник на цялата българска култура. Днес традиционно се връчват наградите „Аскеер“, празнуваме и театъра и киното, изкуството и културата, което се основава на езика.
"Днес е най-безспорният ни празник, защото празнуваме нашето културно наследство, празнуваме гласовете на България известни по света, нашите поети, писатели и съвременните такива, които тепърва ще се четат“, изтъкна Дамянов.
По думите му, тенденцията творците да се превръщат в супер звезди е много полезна, тоест, цялата българска общественост да бъде запозната с хора от киното и театъра.
“Това е добре, защото се поставя на масата темата за култура, затова, че и в България се прави изкуство днес, че има хора, които работят, нашето лице пред света да бъде достойно“, подчерта той.
Чуйте още от разговора, за да научите и за новата втора част на “Под езика“.
Изданието ще можете да откриете на Панаира на книгата пред НДК.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..