Освен всичко това, Дамян Дамянов е баща на 12-годишната Яна, която е от поколението изключително свързано с дигиталните устройства, поколение, за което целият свят минава през екрана. Но Яна е различна. Тя обича да чете. Предпочита книги само на хартия.
“Което е страхотно, защото мисля, че приключихме с тази полемика и апокалиптична дискусия как хартиената книга ще изчезне и никога повече няма да я има“, констатира Дамянов.
“Мисля, че в последните години доста много се чете в България, нека обърнем внимание колко книжарници има, колко хора ще има (надявам се) и на този Панаир на книгата, който започва днес и ще продължи цели 10 дни“, посочи той.
Въпросът е - Какво се предлага и какво се чете, доколко е задоволен вкусът на публиката? Или казано по Дисни – “Никой, който е подценил вкуса на публиката не е сгрешил.“
"Когато даваме на 100% това, което публиката очаква, един бърз, лесен фаст фууд продукт, това е добре за бизнеса, но като цяло за културата и възпитанието не е е съвсем добре", подчерта Дамян Дамянов.
Как процедират издателствата, как достигат до аудиторията?
"За малките издателства времената са трудни, за големите, които могат да си позволят да купят правата на по-популярни автори, при тях една идея по-лесно“, посочи авторът на “Стикери за вайбър“, посветени на празника 24 май, които са плод на лична отговорност и усилия, културата да достига до всички.
“Вайбър стикерите могат да се изтеглят напълно безплатно. Наричат се “24 май“. Те са намигване към нашата култура и ползващите приложението ще открият познати имена от класическата ни литература, забавни закачки с езика и културата, дано ми бъдат простени от аудиторията“, каза още художникът.
"Шекспир за деца" - книгата разказва шекспировите истории на забавен език, достъпен за децата.
Става дума за книгата на Едит Несбит “Красиви истории от Шекспир“, преводно издание, което за първи път се появява в Англия преди век. В него авторката събира най-големите емблематични пиеси от Шекспир, като ги адаптира и преразказва за деца, така че да не четат драматургичен текст, а да се запознаят с историята под формата на приказка. По удивителен начин тя успява да представи големите теми, които вълнуват английския бард и да ги преведе за деца – един сюжет, пълен с теми, които вълнуват до ден днешен, поясни Дамянов. Той допълни, че книгата събужда въображението на децата, които сами трябва да си представят цялата епоха и героите в нея. Тук внасяме уточнението, че 24 май не е празник само на буквите, на четенето, но е празник на цялата българска култура. Днес традиционно се връчват наградите „Аскеер“, празнуваме и театъра и киното, изкуството и културата, което се основава на езика.
"Днес е най-безспорният ни празник, защото празнуваме нашето културно наследство, празнуваме гласовете на България известни по света, нашите поети, писатели и съвременните такива, които тепърва ще се четат“, изтъкна Дамянов.
По думите му, тенденцията творците да се превръщат в супер звезди е много полезна, тоест, цялата българска общественост да бъде запозната с хора от киното и театъра.
“Това е добре, защото се поставя на масата темата за култура, затова, че и в България се прави изкуство днес, че има хора, които работят, нашето лице пред света да бъде достойно“, подчерта той.
Чуйте още от разговора, за да научите и за новата втора част на “Под езика“.
Изданието ще можете да откриете на Панаира на книгата пред НДК.
Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..