Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори форум за кирилицата връща авторитета на българистиката по света

Снимка: Георги Нейков

Над 30 учени от 12 европейски държави пристигат в София за участие в Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност". Той ще се открие в НДК на 27 юни по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, с подкрепата на Министерството на образованието и науката и на Националната научна програма "За развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина".

На форума доклади ще изнесат учени Австрия, Босна и Херцеговина, Гърция, Ирландия, Италия, Молдова, Полша, Словакия, Сърбия, Хърватска, Швеция и България. С експозета ще се включат професори и доценти от академичните институти и университетски преподаватели от София, Пловдив, Велико Търново, Шумен и Благоевград.

Първият такъв форум се състоя през ноември 2022 г. под надслов „И ний сме дали нещо на света“.
Акцент този път ще бъде връзката между българския език, опазването му и националната идентичност.

"Голямата цел на инициативата е да върнем позициите на българистиката в чужбина. До 1989 г. българистиката имаше верни и отдадени преводачи, изследователи, които създаваха високо интелигентни лобита на нашата култура и на България въобще – отбеляза пред БНР-Радио София доц. д-р Елка Трайкова, научен координатор на Националната програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина и научен секретар на сектор Културно-историческо наследство в БАН. – Постепенно тези поколения си отидоха, а дълго време държавата сякаш не виждаше този проблем."

Преди 30-ина години в чужбина сме имали 242 активно работещи лекторати по български език и култура. Там са изучавани история, фолклор – това което е интересно на хората там. Сега те са едва на около 42 места.
В момента над 260 души във водещи японски университети изучават български език.

Доц. Трайкова подчерта, че най-важното за една страна е не само дипломацията, не само политиката. Много по-лесно е да създадем добър международен имидж, ако имаме приятели на страната в различни страни – учени, интелектуалци, които защитават позициите на България. И е добре е тези хора да идват у нас, да им показваме уважение на тяхното безкористно дело.

"Ние винаги сме били част от Европа и сме създавали духовността на Европа. Но това трябва да се знае и да бъде огласявано от световни авторитети. Искаме да привличаме млади хора чрез стипендии и проекти, да идват в страната, да изучават българския език, да разработват свои научни проекти", каза още експертът.

На следващия ден - 28 юни, програмата на форума ще продължи в Пловдив.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов: Левски е сред големите политически фигури на XIX век

Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..

публикувано на 18.02.25 в 11:58