Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професионални медиатори ще помагат в предотвратяването на конфликти между деца

Снимка: Fb/НАМ

Националната асоциация на медиаторите (НАМ) съвместно със столичните райони "Лозенец" и "Слатина", както и с Професионална гимназия по селско стопанство "Бузема" ( ПГСС "БУЗЕМА") ще си партнират в инициатива с акцент върху важността на медиацията в учебните заведения и как тя помага в ежедневното общуване и предотвратяването на конфликти, като учи децата да общуват без насилие. По време на партньорството е предвидено създаване на училищен център по медиация и мрежа от медиатори. Целта е да се постигне промяна в средата на общуване чрез модификация на мисленето и нагласите у хората, а също така да бъде създаден и възприет устойчив модел на комуникация, в който мисленето да бъде последвано от конкретно и осъзнато действие.

Проектът е насочен към учениците, учителите, родителите от ПГСС "БУЗЕМА", както и към общинските служители и жителите от двата района. 

Предвидено е провеждането на информационна кампания за възможностите за ненасилствената комуникация и медиацията като средство за противодействие и превенция на насилието, включително и словесното такова.

Планирана е и реализацията на две големи събития – "състезание" по медиация за ученици и Тържествено отбелязване на 20 години от приемането на Закона за медиацията за отчитане резултатите от проекта и ангажиране на опитни медиатори с дейностите на създадените общински и училищни медиаторски центрове.

В район "Слатина" ще се създаде общински център по медиация, подсигурен с обучени кадри – служители в районната администрация. Ще се проведат информационни беседи с останалите служители, с управители на етажна собственост и с ученици от две от общинските училища в района.

Особено належащо е в проекта да бъдат включени и деца от най-уязвимите и маргинализирани групи, затова едното от училищата, с което ще се работи, се намира е в кв."Христо Ботев", където има силна концентрация на конфликти и инциденти, изискващи предприемане на навременни действия.

За район "Лозенец" това е надграждащ проект, затова  именно там ще се създадат училищен център по медиация и мрежа от медиатори, които да работят в общинските и училищните центрове.

В предаването "Ритъмът на столицата" повече по темата разказа Милена Гунчева, ръководител на проекта и председател на НАМ.

"Това което искаме да постигнем е изграждането на добри отношения между двата района и организацията, за да можем след това да работим за устойчива общинска политика, която да се развива в посока превенция на насилието и езика на омразата, както в училище, така и в общността. Това ни е фокусът, тъй като общината е събирателен център и гражданите много често се обръщат по всякакви въпроси към нея, особено когато възникнат конфликти в училище или пък междусъседски спорове. Затова предложихме своите възможности и експертна помощ да създадем в район "Лозенец" иновативна мрежа от медиатори, които да практикуват училищна медиация", подчерта тя.

Иновативното е, че конфликтите, възникнали в училищата в район "Лозенец", ще се решават от специалисти, които са учители, психолози, педагогически съветници, но не работят в училището, където е възникнал конфликта.

Здравните и образователни медиатори не са медиатори по смисъла на Закона за медиацията, те работят в училища където има маргинализирани групи и им помагат да се впишат в обществото. Медиаторите по смисъла на Закона за медиацията са професионалисти, които помагат за разрешаване на спорове и конфликти, уточни Милена Гунчева от НАМ.

Относно сроковете, в които те ще консултират и подпомагат училищата и гражданите от двата района в решаването на конфликти Гунчева посочи, че проектът, който е финансиран от Столичната община по програма "Европа" е в много ограничен срок, обикновено е пет месеца и трябва да приключи на 11 ноември.

"Но тази година той започна много по-късно, поради обективни причини. Поради това НАМ поема ангажимент да бъдем консултанти и да работим с училищата, които поемем с двата района и общините, до края на 2025 година", разкри още тя.

Още конкретика чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

Чуйте и интервюто на Надежда Герова с Георги Бакалов – професионален медиатор, който разказва за дейността на специалистите, за предизикателствата, но и удовлетворението от работата.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бачева и Криско

Столичната община ще съдейства на Криско за изграждане Детски център

Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..

публикувано на 17.12.24 в 18:34
Д-р Ели Бенкова

Как да реагираме при изгаряне?

Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...

публикувано на 17.12.24 в 17:59

Проучване: Нагласите на българите към ЛГБТИ не се влошават през 2024 г. въпреки атаките

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други.  Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Св. Синод е категорично против преименуването на площада пред катедралата "Св. Ал. Невски"

Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав.  "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..

публикувано на 17.12.24 в 16:13
Емил Соколов

Емил Соколов: С отсъствието си от преговорите Борисов лесно може да ревизира решението си

Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..

публикувано на 17.12.24 в 15:10

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача.  Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..

публикувано на 17.12.24 в 13:25