„Няма да бъде съставено устойчиво правителство, ако въобще се стигне до създаване на редовно правителство. Иначе, да, ще има преразпределение на силите в рамките на отделни политически сили. ГЕРБ ще остане първа политическа сила, но най-вероятно отново няма да е в състояние да състави правителство, въпреки предложението на Борисов за „джентълменско споразумение“. Той очевидно така разбира едно коалиционно управление“, каза доц. Инджов.
По думите му, предложението на ПП-ДБ за технократско правителство, начело с равно отдалечен от всички премиер, също няма голям шанс.
„Има нагласи за сглобка, те никога не са изчезвали. ДПС-Пеевски остава встрани, той става нежелан партньор за ПП-ДБ. И двете политически сили (ГЕРБ, ПП-ДБ) си дават сметка, че единствено те могат да направят правителство, разбира се с подкрепа и на други формации. Няма да се мине без подкрепата на ДПС-Доган, а може би ще трябва и четвърта, ако искат да имат стабилно коалиционно управление. Обаче виждаме, че същевременно поставят неизпълними условия спрямо своите бъдещи партньори като подготвят електората си да възприеме, че те са направили достатъчно, но на практика е било невъзможно да се стигне до тази сглобка. Очевидно „джентълменско споразумение“ в една компания от 4-5 партии, от които поне 3-4 не са джентълмени, няма как да има“, обясни доц. Иво Инджов.
Според него, случващото се в ДПС е било неизбежно. По думите на доц. Инджов голяма част от електората на партията стои зад Ахмед Доган, въпреки влиянието на Делян Пеевски.
„Това не е защото Доган е направил много за този електорат, а защото се е позиционирал в неговото съзнание като една свещена фигура. Разбира се, в началото на прехода Доган има голяма роля за мирния изход от етнически конфликт в България, но след това той поведе партията по един съвсем друг път“, поясни политическият наблюдател.
Доц. Иво Инджов прогнозира, че на предстоящите избори под 30% от гласоподавателите ще отидат до урните.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...