Техническият университет в момента е първи по рейтинговата система сред инженерните науки. Благодарение на това тази година финансирането от държавата на нашия университет е значително, което ни позволява допълнително да дооборудваме и осъвременим невероятни лаборатории, в които нашите студенти да могат да работят”, коментира Агата Манолова - декан на Факултета по телекомуникации в Техническия университет.
Тази година в Техническия университет има и две нови специалности, които са събрали много желаещи да се обучават. Едната е “Аерокосмическо инженерство”, а другата “Умни градове”.
С аерокосмическо инженерство искат да се занимават много от младите, които сега кандидатстват и въпреки че обучението е на английски, има засилващ се интерес.
През последните две години в Техническия университет е засилена научно-изследователската дейност, коментира още Агата Манолова. “Имаме огромен брой проекти - както финансирани от държавата, така и европейски и международни проекти, които разширяват възможностите и мрежите ни”, допълва тя.
Друга хубава новина е, че от две години университетът работи по изграждането на Европейски технологичен университет, от които ТУ е част и благодарение на тази европейска програма, целта е след няколко години да станат един голям технологичен университет, в който студенти от партньорски организации, включително и от ТУ-София, ще могат да учат в партньорски университети и да получат диплома от този университет.
Още за новостите в Техническия университет чуйте в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин, заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..
Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена. Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години. Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..