Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Кадър от „Границите на Европа“
Снимка: documental.bg

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане?

Това е тема, която е актуална за България и други страни от години.

По нея са разсъждавали и работили и членовете на творческия екип на чешкия документален филм със заглавие „Границите на Европа“, включен и в програмата на международния фестивал „Sofia DocuMental“.

  • Филмът проследява чешката журналистка Саша Ухлова, докато работи под прикритие в продължение на две години, за да разкрие суровата реалност на нископлатения мигрантски труд в Западна Европа. Въоръжена със скрита камера, Ухлова работи в изтощителни условия — от бране на аспержи в Германия до почистване на хотелски стаи в Ирландия и грижа за възрастни хора във Франция. Пътуването й разкрива емоционалната и физическата тежест върху източноевропейските работници, които поддържат богатите общества. Този силен документален филм е поразително разобличаване на липсата на хуманност и устойчивост в живота на съвременна Европа, като същевременно улавя моментите на хумор и създаване на истински човешки връзки.

"Преди 7 години заедно със Саша направихме първата част от този проект, която се казваше „Границите в работна среда“, посветена отново на условията на труд, на които са подложени част от хората в Чехия. Пробвахме заснемане на територията на Чехия със скрита камера и след няколко месеца пуснахме записите. Тогава един човек дойде и ни каза, че трябва да направим продължение, но извън границите на Чехия" – разказа пред БНР София Аполена Ричликова, журналист и режисьор на филма.

Саша Ухлова работи по 5 седмици в Германия, Ирландия и Франция. Филмът показва суровите условия, но и как тези хора създават приятелства, живеят заедно, спят в общи помещения и всички споделят почти еднаква история – оставят семействата си, за да могат да им изпращат пари.

"Друга причина да направим този филм беше желанието ни да покажем лицемерието на Западните държави. Защото те винаги рекламират своите високи стандарти, особено спрямо работните условия, но всъщност се оказва, че като работодатели не спазват тези стандарти спрямо работниците – допълни Ричликова. – Често казано мисля, че всички държави в Европейския съюз имат еднакво отношение спрямо мигрантите. Експлоатацията е еднаква и непрестанен процес, защото хората са бедни – поне тези в Източна Европа са. Налага им се да се съгласяват на такива условия, за да получават пари. Мисля, че единственото решение и единствената надежда е ако Европейския съюз се погрижи за законите за трудовите условия.

Хората се вълнуват от филма може би защото за първи път някой показва, че се интересува от техния живот и от начина, по който се справят с трудностите."

Чуйте разговора на Елена Пъневска.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17