Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 300 служители в градския транспорт на протест пред Столичната община

Ако искането на синдикатите за въвеждане на бонусната система за работещите в градския транспорт на София не бъде изпълнено от 1 октомври, в петък ще има едночасова ефективна стачка

Снимка: Надежда Герова

Над 300 служители в градския транспорт на София и синдикати се събраха на протест пред сградата на Столичната община. Причината за недоволството е неизпълнението на договорената бонусна система за работещите в общинските транспортни дружества.

На 4 октомври беше проведена среща с кмета на София Васил Терзиев и зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов, която не доведе до резултат, а напрежението ескалира днес в протест.

Според протестиращите, отказът от въвеждане на справедлива бонусна система за всички служители показва безсилието на местната власт за повишаване доходите на работещите в столичния градски транспорт и подобряване на условията на труд.

Ако искането на синдикатите за въвеждане на бонусната система за работещите в градския транспорт на София не бъде изпълнено от 1 октомври, в петък ще има едночасова стачка и транспортът ще спре.


Пред Радио София Иван Кирилов - председател на Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа" обобщи основните искания:

– Изпълнение на подписаното споразумение със Столичната община и въвеждане на договорената бонусна система за увеличение на заплатите в рамките на тази година;

– Увеличение на основните заплати с минимум 15% от 2025 г. в синхрон с очакваното повишение на МРЗ;

– Незабавно изплащане на дължимите средства от държавата към общината.

„От 1 март тази година се увеличиха заплатите с 15%. Разбрахме се, че ще има последващо повторно увеличение, макар и под формата на бонусна система. Кметът издаде заповед. През летните месеци имахме работна група с негови представители, на която да уточним детайлите по отношение на бонусната система, най-вече въвеждане на километричния бонус за водачите в столичния авто и електро транспорт. На среща с кмета на 4 октомври се разбра, че по една или друга причина, кметът отказва да въведе от 1 октомври бонусната система като ни препраща към евентуална актуализация на общинския бюджет, към евентуално чакани пари от държавата. По-скоро идеята е тези средства да се получат през 2025 г. и да заместят наше бъдещо искане за увеличение на основните заплати на работниците във всички дружества“, каза Иван Кирилов.

По-рано през деня, от Столичната община изпратиха официална позиция до медиите, в която казват, че от общината полагат максимални усилия да осигурят справедливи възнаграждения и по-добри условия на труд за служителите в сектора на градския транспорт.

От там допълват, че днешният протест не отразява реалните усилия и конкретните мерки, които вече са предприети.

От Столичната община припомнят, че тази година заплатите в сектора са увеличени с 15% и определят това като ясен сигнал за намерението на местната власт да подкрепи работещите в транспорта. За последните 6 години средната заплата в дружествата е нараснала с между 130 и 150%, като брутното възнаграждение на водачите вече е между 3700 и 4700 лева, добавят от „Московска“ 33.



По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15