Още по-фрагментираният парламент може да ни кара да очакваме или продължаване на нестабилността, или излизане от реториката на кампанията и влизане в прагматичните релси на политиката за съставяне на работещ парламент и правителство.
Няма значение дали 8 или 9 ще са партиите в 51-вото Народно събрание, мнозинството ще се сформира около ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Сега обаче те трябва да са конструктивни, а не да търсят за какво да се скарат. Да изработят принципно работещо споразумение, към което да се прикачат още 2 от парламентарно представени политическите сили.
Това коментира пред БНР-Радио София д-р Любомир Стефанов, политолог и преподавател в Нов български университет.
Коментирайки думи на Радостин Василев от МЕЧ, политологът припомни, че сме имали много антисистемни играчи и преди (Яне Янев, Бареков, Волен Сидеров, Костадинов…). Но много ще бъде трудно да се сформира мнозинство срещу Борисов и Пеевски.
"Ексцентричността на различното мнение не трябва да прераства в крайности. Мисля, че това ще бъде овладяно и разпознато от останалите партии", подчерта д-р Стефанов.
Двете ДПС коалиции (Ново начало и Алианс за права и свободи) получават повече гласове от ДПС на предните избори. Дошло е време за разслояване на лобита или войнстващи кръгове. Може и на това да се дължи по-високата избирателна активност, допълни експертът. Интересно е да се види дали потенциалното коалиционно споразумение включва някое от тези формации или и двете ще бъдат обградени със санитарен контрол, подобно на „Възраждане“.
Повече от 82 хиляди души на 27 октомври са гласували с „не подкрепят никого“.
"Това е почти на ръба на парламентарно представителство. Но мисля, че тази екстра трябва да отпадне. Ясно е, че тези хора са недоволни. Не са апатични, но не харесват нищо в менюто. Редно е българинът да гласува не въобще, а с позиция", подчерта Любомир Стефанов.
Ако отсега нататък времето се използва ефективно, може да очакваме резултат, убеден е политологът. Според него приоритетите пред парламента и изпълнителното власт трябва да бъдат бюджета за 2025 г., планът за възстановяване и устойчивост и реализирането на пълноценна кандидатура на България за еврозоната и Шенген.
Чуйте разговора на Данаил Конов.Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..