Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът за европейска солидарност събаря стени с културна и дискусионна програма

Проф. Александър Кьосев Снимка: Лили Големинова

Откриване на художествена инсталация „Сърцето пътува“ на площад „Вацлав Хавел“ в София и конферентно събитие-дискусия „Ролята на Хавел и дисидентството в Европа“ (с участието на с Тони Николов и проф. Евгений Дайнов) ще се проведат на 31 октомври след 11 ч. като част от Фестивала за европейска солидарност, зад организацията на който стоят Културния център на СУ „Св. Климент Охридски“ и партньори.

Фокусът на фестивала е озаглавен "Стени", посветен е на годишнината от падането на Берлинската стена.

+За мен българският патриотизъм и принадлежността към Европа не се противопоставят, а са нещо единно. По този въпрос се чувствам наследник на Алеко. Той е бил патриот и винаги е мислил за криволиците и противоречията на пътя към Европа – отбеляза пред БНР-Радио София Александър Кьосев – професор по културна история на модерната епоха и директор на Културния център на СУ. – Европейският съюз не е точно онази Европа, за която мечтаехме преди 2007 г. Оказа се, че след приемането ни в ЕС, в културно и социално отношение ни обърнаха по-малко внимание, отколкото очаквахме. Виждаме, че днес по-младите поколения са обхванати от други идеи, от други лудости. Затова реших да покажа с това, което мога, че българската култура и европейската солидарност не са нещо противопоставено, а са нещо свързано.
Европейската солидарност още е проект, още не е се е състояла. Институционалното единство, въпреки дефектите си, е фантастично постижение. Смятам, че в един момент патриотичното ние на различните отечества може да се свърже в европейско ние.
Манифестът на нашия фестивал е „Солидарността е нещо повече“ (от единството)."

Фестивалната програма включва множество музикални пърформанси, бароков концерт, образователни събития, изложби, литературни срещи, прожекции на филми.

Снимка: culturecenter-su.org

В центъра на събитията е Международната конференция „Стени“ (между 11 и 13 ноември). В нея ще вземат участие повече от 30 учени от различни държави – „академични звезди“ от Оксфорд, Берлин, Варшава, Белград, Букурещ, Виена, каза още проф. Кьосев.

Той обърна внимание и на музикалният пърформанс „Ростропович срещу Стената“, който ще се проведе на 11 ноември пред Мемориала на Берлинската стена в парка на НДК.

  • На същата дата преди 35 години забележителният руски виолончелист Мстислав Ростропович изнася пред рушащата се Берлинска стена импровизиран концерт. Сред отломките около Чекпойнт Чарли той изпълнява вдъхновено, по собственото си спонтанно желание, няколко сюити на Йохан Себастиан Бах. Оттогава това импровизирано изпълнение на великото музикално наследство на Европа е символ на победата на свободния творчески дух над Стените и над всички диктатури.

"Решихме, че този жест на Ростропович трябва да се повтори. Това се направи един от най-известните съвременни български виолончелисти и водещ музикален педагог – проф. Анатоли Кръстев. Може това да стане традиция, ако се хареса и го правят и в други столици на Европа като обществен жест на солидарност", изтъкна Александър Кьосев.

Сред другите събития от програмата той акцентира върху дискусиите на кръгла маса „Стени и мостове: перспективата на дипломатите“ с участието на професионални дипломати .

В първите дни на ноември се очаква да бъде публикуван и един „концептуален документ“ на конференцията – разговор между проф. Владимир Градев, културолога и публицист Тони Николов и проф. Кьосев. Той ще излезе в книжната издание на портал „Култура“.

"Този фестивал е нещо малко, знак, ръка, която други биха подхванали. Надявам се фестивалът да стане ежегоден и да расте", допълни проф. Александър Кьосев.

Разговора на Лили Големинова с проф. Александър Кьосев.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30