Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи.
Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата на Факултета се намира на бул. „Джеймс Баучър“ 5 в София.
Програмата предвижда лекции, демонстрации и възможност за посещения на лаборатории, обясни пред БНР-Радио София доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физическия факултет.
Той увери, че в тази област у нас работят учени на световно ниво и напомни, че през 2024-та се навършват 135 години откакто в СУ се преподава физика.
"През годините имаме много събития, насочени към популяризиране на научните резултати на разбираем език за всички възрасти, посочи доц. Божилов.
В Деня на отворените врати лекциите са на теми: „Какво е квантов компютър?“, „Енергия от „нищото“, „От енергия до светлина", „Генериране и диагностика на свръхкъси (фемтосекундни) лазерни импулси“.
Ще има и забавни експерименти от всички области на физиката и различни демонстрации. Ще бъде разположен и щанд на Националната програма "Образование с наука".
Ще могат да се посетят и разгледат лабораториите по лазерна физика, по оптометрия, по атомна и ядрена физика, по физика на елементарните частици и други.
"Очакваме посетители от Плевен, от Враца и от други градове на страната", допълни доц. Божилов.
Още по темата чуйте в разговора на Златина Петкова.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..