Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансовото министерство излезе с контрамотиви срещу ветото на президента

Автор:

 

 

Не може да бъде споделена икономическата логика на изложените от президента мотиви за налагане на вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. (ЗИД на ЗДБРБ за 2013 г.). Това се казва в пространна позиция на Министерство на финансите, разпространена ден след наложеното вето.

В мотивите не са изложени и аргументи от правен характер, които да налагат упражненото от президента отлагателно вето. Мотивите имат чисто политически характер и са пример за явно политическо позициониране, което се разминава с функцията обединител на нацията, се коментира в разпространения текст.

Представяйки мотивите си, г-н Плевнелиев не отговори няколко пъти на въпроса защо през 2010 г. е вносител на актуализация, направена в средата на годината, която предвижда намаление на приходите с 1,9 млрд. лв., увеличение на разходите с 900 млн. лв., увеличение на дефицита с 2,8 млрд. лева. Тези стойности са в пъти по-високи от актуализацията на Бюджет 2013, отбелязват от МФ.

Те изтъкват, че „непрозрачният" според г-н Плевнелиев резерв за непредвидени и неотложни разходи се увеличава през 2010 г. с над 1,1 млрд. лв., над 4 пъти по-голяма сума от предвидената в сегашната актуализация. За съжаление, поради недобро бюджетно планиране и нарушаване на принципите на фискална дисциплина, 660 млн. лв. от тези 1,1 млрд. лв. са за разплащане на задължения към бизнеса! По същия начин задължения към бизнеса бяха оставени в наследство и към края на май 2013 г., отново поради същата философия на изпълнение на бюджета.

От МФ обявяват за несъстоятелни аргументите за оспорване на актуализацията на бюджета в частта на приходите. Изпълнението при данъчните приходи очертава сериозно изоставяне спрямо предвидените в Бюджет 2013 параметри.

При заложен ръст на данъчните приходи по консолидираната фискална програма спрямо 2012 г. от 1,8 млрд. лв. (8,4%) изпълнението към края на месец май отчита номинален ръст спрямо същия период на 2012 г. в размер на 486,8 млн. лв. (5,6%). Към месец юни тази ясно очертала се тенденция се задълбочава и кумулативният прираст на данъците и осигуровките се забавя до 379,6 млн. лв. (3,6%).

Що се отнася до позицията, че възстановяването на данък върху добавената стойност не е разчетено като бюджетен разход, трябва да се има предвид, че тя е неаргументирана, тъй като възстановяването на ДДС и акцизи не е бюджетен разход (още по-малко като разход по бюджета на Министерството на финансите), а намира отражение в приходната част на бюджета, се казва в позицията, обявена като „контрамотиви".

По публикацията работи: 81


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите обсъждат разплащанията с общините чрез удължителния закон за бюджета

Депутатите ще обсъждат днес на първо четене Законопроекта  за събиране на приходите и извършване на разходите през тази година, или така наречения "удължителен закон за бюджета". Той ще бъде в сила до приемането на  Закон за държавния бюджет за 2025 г.  Приоритетни в проектозакона са  разходите за пенсии, заплати, социални помощи , някои данъчни..

публикувано на 09.01.25 в 08:22

Главчев: Еврозоната е на прага ни (ОБНОВЕНА)

Според служебния премиер Димитър Главчев "еврозоната е на прага ни". Той направи този коментар в началото на първото за годината правителствено заседание. В отчета за свършеното през миналата година Главчев открои усилията по един от ключовите приоритети пред страната ни - членството в еврозоната: "Еврозоната е на прага ни и предстои буквално до дни..

публикувано на 08.01.25 в 15:09

Трима депутати се отказват от имунитетите си

Трима от народните представители - Радостин Василев от МЕЧ, Ангел Георгиев от "Възраждане" и Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало" са депозирали съгласието си в парламента да им бъдат снети имунитетите. Това обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Освен на тези трима депутати, на 19 декември изпълняващият функциите главен прокурор..

публикувано на 08.01.25 в 13:26

"Демократична България“: Изборът на номинацията за премиер и на кабинет трябва да се обсъжда на лидерска среща

От "Демократична България“ разпространиха прессъобщение с позиция относно продължаването на преговорите за съставяне на правителство. В нея пише: "Демократична България“ потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно..

публикувано на 08.01.25 в 13:11
на живо

Започна новата пленарна сесия на 51-ото Народно събрание

Като втора точка за утре депутатите включиха промените в закона за вероизповеданията и като точка 3 изслушване на премиера и на министрите на вътрешните работи и на транспорта във връзка с принудителното изискване за вписване във виртуална опашка на Дунав мост, въпреки членството ни в Шенген.

публикувано на 08.01.25 в 11:31

Преговорите за съставяне на правителство са възобновени

Преговорите за съставяне на правителство са възобновени, научи неофициално БНР от източници от две от формациите в разговорите.  Стартът им е бил даден в началото на седмицата с отделни, а не с общи срещи. В преговорите участват ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП - ОЛ и ИТН. Очаква се следващата седмица президентът Румен Радев да връчи първия проучвателен мандат на..

публикувано на 08.01.25 в 10:48

Първи заседания на министри и депутати днес

В Народното събрание ще се проведе първото пленарно заседание след коледната ваканция на депутатите. Очакват се декларации от парламентарни групи. В дневния ред са предложения за изслушване на министри. По традиция всяка нова пленарна сесия започва с декларации за приоритетите на парламентарната група.  В последните няколко издания на Народното..

публикувано на 08.01.25 в 09:05