Българската стопанска камара предупреди, че общините саботират процеса по въвеждане на такса „смет“ според реално изхвърлените отпадъци от домакинствата и от бизнеса като отново протакат промените в методиката за определяне на тази такса, която в момента е втори имотен данък.
Бизнес организацията посочва, че представители на местната власт определят като невъзможно кратък срок времето до 6 юни 2014 г. за разработване на нова методика за определяне на такса „смет“. Това е предвидено в приети миналия ноември поправки в Закона за местните данъци и такси, според които от 2015 г. общините няма да може да изчисляват такса „смет“ според квадратурата на жилището, а трябва да е според обемите битови отпадъци, изхвърляни от бита и фирмите, за да се стимулира и разделното събиране на боклука.
От Стопанската камара посочват, че се борят за отпадане на досегашната методика още от 2001 г., а от повече от 12 години общините упорито отказват да водят диалог по проблема и фактически саботират формирането на таксата „смет“ на база количество генерирани отпадъци.
Не е ясно дали това поведение на местните власти е въпрос на некомпетентност, дали е желание за улеснено администриране, дали целта е да продължи неясното преразпределение на средствата от таксата за други общински нужди и дейности, или е опит за освобождаване от отговорност на реалните замърсители и прехвърляне на тежестта върху хората, чиято единствена „вина“ е, че притежават имот, пише в становище на камарата.
Отказът на общините да приложат европейските и българските норми в сферата на отпадъците е причина за драматичното забавяне на изграждането на депа за отпадъци, заради което ни заплашват санкции от ЕК, предупреждава бизнес организацията. Така не може и да се прогнозират надеждно количествата боклук, за да се проектират съоръжения за третиране на отпадъци. Драстично се оскъпяват инвестициите в съоръжения за тяхното третиране.
Блокира се и разделното събиране на отпадъци, поради липсата на стимули за това, коментират от БСК. Организацията допълва, че има драстично разминаване в количествата събрани отпадъци в различните общини – от 7 до 2285 кг на жител. Разходите на фирмите за смет на едно лице в отделните общини варират от 8 лв. до 10 000 лв.! Съществуват общини, в които едно предприятие покрива 50-70% от приходите от такса „смет“ при персонал 600 души и население над 50 000 души в общината.
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна общината в Ямбол. От предприятието „Паркове и зони за отдих“ призоваха рибарите да не вкарват в коритото на реката автомобили и да не изхвърлят отпадъци. Топлото време предизвика стотици рибари да опитат късмета си по течението на Тунджа. В района на Ямбол местата се запълват още от сутринта, а..
Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост. Според Спас Узунов от Българска фондация..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза. С парите на гостите и лични средства семейството купува цялостен комплект..
Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..
Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..
"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..
Днес започва ремонта на източното платно на републиканския път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от 10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..
Ремонти на улици, пътища, училища, канализация и повече културни събития. Това може да се очаква в Созопол и общината през тази година. Спортни..
На 7 януари БПЦ отбелязва деня на Св. Йоан Кръстител, който е най-почитаният от християнската църква светец след майката на Исус Дева Мария. Той предрича..
Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва..