Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реалната такса „смет" се саботира от общините, твърди Стопанската камара

Автор:

 



Българската стопанска камара предупреди, че общините саботират процеса по въвеждане на такса „смет“ според реално изхвърлените отпадъци от домакинствата и от бизнеса като отново протакат промените в методиката за определяне на тази такса, която в момента е втори имотен данък.
Бизнес организацията посочва, че представители на местната власт определят като невъзможно кратък срок времето до 6 юни 2014 г. за разработване на нова методика за определяне на такса „смет“. Това е предвидено в приети миналия ноември поправки в Закона за местните данъци и такси, според които от 2015 г. общините няма да може да изчисляват такса „смет“ според квадратурата на жилището, а трябва да е според обемите битови отпадъци, изхвърляни от бита и фирмите, за да се стимулира и разделното събиране на боклука.
От Стопанската камара посочват, че се борят за отпадане на досегашната методика още от 2001 г., а от повече от 12 години общините упорито отказват да водят диалог по проблема и фактически саботират формирането на таксата „смет“ на база количество генерирани отпадъци.
Не е ясно дали това поведение на местните власти е въпрос на некомпетентност, дали е желание за улеснено администриране, дали целта е да продължи неясното преразпределение на средствата от таксата за други общински нужди и дейности, или е опит за освобождаване от отговорност на реалните замърсители и прехвърляне на тежестта върху хората, чиято единствена „вина“ е, че притежават имот, пише в становище на камарата.
Отказът на общините да приложат европейските и българските норми в сферата на отпадъците е причина за драматичното забавяне на изграждането на депа за отпадъци, заради което ни заплашват санкции от ЕК, предупреждава бизнес организацията. Така не може и да се прогнозират надеждно количествата боклук, за да се проектират съоръжения за третиране на отпадъци. Драстично се оскъпяват инвестициите в съоръжения за тяхното третиране.
Блокира се и разделното събиране на отпадъци, поради липсата на стимули за това, коментират от БСК. Организацията допълва, че има драстично разминаване в количествата събрани отпадъци в различните общини – от 7 до 2285 кг на жител. Разходите на фирмите за смет на едно лице в отделните общини варират от 8 лв. до 10 000 лв.! Съществуват общини, в които едно предприятие покрива 50-70% от приходите от такса „смет“ при персонал 600 души и население над 50 000 души в общината.

По публикацията работи: 81


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38

Арт графит по повод членството ни в НАТО откриха в Бургас

Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Снимката е илюстративна

Огнище на шарка по овцете е открито в село Жельо войвода

Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия.  Областният управител Чавдар Божурски разпореди около огнището на заразата да бъде създадена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени..

публикувано на 28.11.24 в 15:04

Жители на Каблешково готвят мирен протест в Бургас в защита на референдума за кариерата

Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен съд. За тогава е насрочено заседание по искането на областния управител Мария Нейкова за спиране решението на общинския съвет в Поморие за провеждане на референдума. Оспорват провеждането на..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа“

Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа”. Той ще се проведе на 7 декември, събота, от 12:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Кулинарен фестивал "Вкусните гозби на Странджа" в Бургас се организира от Кулинарните фестивали на България и Регионален исторически музей - Бургас.  На фестивала хората ще имат възможност да..

публикувано на 28.11.24 в 13:24