Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. П. Петков: "Левски е толкова мощен като историческа символика, че от него винаги може да се вземе, без да бъде ощетен"


142 години от гибелта на Левски Бургас ще отбележи на 19 февруари. Години наред обаче видни български историци напомнят, че Апостола на Българската свобода Васил Левски завършва своя земен път на 18 февруари. Един от тях е професор Петко Петков, зам. - ректор на ВТУ“ Св. св. Кирил и Методий“ и председател на Великотърновския клон на съюза на учените. 
чуйте звуковия файл


Широката дискусия се вoди от няколко години и тя е свързана с правилното прилагане на Закона за въвеждането на Грегорианския календар от 1916 г. В него ясно е записано , че към датите от ХIХ век по стар стил се добавят 12 дни, а към тези от XX век 13 дни Левски е роден на 6 юли по стар стил и по нов стил почитта към него за рождението му се отдава на 18 юли, обяснява професор Петков и допълва, че нарушението на правилото е още от периода между двете световни войни. След  9 септември 1944 година  грешката вече e практика. 
Въпрос на елементарно решение на държавен орган от най- висш ранг и вписване в календара с паметни дни, твърди историкът. По думите му има още примери завидно несъответствие на паметни дни в стар и нов стил,  което не ни прави впечатление, но погледнато отвън издава несериозност и липса на държавнически дух и характер.
Един от другите големи проблеми е да не се губи отношение към Левски на почит и следване на неговите завети в останалите 363 дни от годината , извън паметните дати на рождението и кончината, споделя професорът по Нова и Най- нова история на България. Това е въпрос и на семейни отношения и на работа с децата и на медийно присъствие.  
чуйте звуковия файл


„За всички има работа в полето на просветата с цел незагубване на патриотичните устои. И не само младото поколение,  всички имат нужда от такова знание и такова самочувствие“  
Митологизирането на Левски никога не е прескачало една норма и не е било за сметка на други,  по-скоро е обратното- категоричен е проф. Петков. Той посочва, че най-дългата дискусия в нашата историография - дискусията за БРЦК  като ръководен орган протича така, че по-скоро ограбва заслугите на Левски в името на някакви емигрантски центрове, отколкото обратното. 
„Левски е толкова щедър и приживе и толкова мощен като облик и историческа символика, че от него винаги може да се вземе, без той да бъде ощетен. Ако почитаме и следваме  заветите му, ние ще постигнем онези цели, които е поставил пред българите преди 140 години, които и сега са част от нашия актуален национален идеал“ 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Пътешествията на един художник“ представя Светозар Арнаудов – Зари

Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..

обновено на 24.01.25 в 14:52

Авторката на поредицата „Феята от захарницата“ гостува в Бургас

Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще разберат..

публикувано на 24.01.25 в 09:50

Стефан Диомов и хор "Планинарска песен" канят на среща под мотото "Морето среща планината"

Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..

публикувано на 24.01.25 в 09:10

Атанас Хранов представя "Текила в Сицилия"

До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...

публикувано на 23.01.25 в 11:00

Продължението на филма "Вчера" като театрална постановка в Бургас

Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..

публикувано на 23.01.25 в 09:30

Отменя се премиерата на "Тайната вечеря на Дякона Левски" в Бургас

Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона  Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..

публикувано на 22.01.25 в 13:30

Тече записване за третото издание на конкурса „С песните на Златка Ставрева“

Тече записване за участие в третото издание на Националния фолклорен конкурс ,,С песните на Златка Ставрева”. Той ще се проведе на 25 и 26 април и има за цел да предостави възможност за изява на индивидуални изпълнители и фолклорни колективи от страната. Те ще изпълняват песни от репертоара на странджанската народна певица Златка Ставрева.  Заявки за..

публикувано на 22.01.25 в 10:24