Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят и европейските пари, с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини? Ето тезата на директора на НИМ Божидар Димитров за тежката дискусия, в която участват историци, археолози, художници и реставратори:
чуйтезвуковия файл
По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В момента се реставрира Траянови врата, в Созопол все още не са довършени пълните реставрации. Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат атрактивни за посетители. Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид
чуйте звуковия файл
Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към материалното наследство от миналото ще чуете в предаването “Булевард Демокрация“ този следобед.
Изложба та „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на освобождението на града. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от НПМ „Шипка-Бузлуджа“. Преди 90 години, на 26 август 1934 г...
Община Бургас в партньорство с Фондация „Шанс за децата и природата на България“ изпълняват проект "SUBLIME SDGs", съфинансиран от Европейската комисия NDICI CHALLENGE/2023/448-265. Проектът има за цел да насърчи чувството за съвместна отговорност на гражданите на ЕС към местното и глобалното устойчиво развитие. Неговата реализацията има за задача да..
Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк „Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия „Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация „Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и цели да привлече вниманието към значението на защитените територии като убежище на редки и застрашени..
60000 къса или 3000 кутии контрабандни цигари откриха митническите служители на пункт Лесово при проверка на товарен автомобил. Той е превозвал мебели от Турция за Франция. Цигарите са били укрити в кухините на тапицирани матраци. Водачът е турски гражданин е превозвал по документи транзитно мебели от Турция за Франция през България. При проверка със..
Кръстовището на улиците „Цар Калоян“ и „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация. Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г. се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на моторни превозни..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените на хляба, тока и водата, през 2025 година, идва ред и на шофьорските курсове. До няколко месеца се очаква увеличение на цените им, това съобщи Дойчо Пеев, председател на Регионалния..
Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд в Югоизточна България, слаб по Черноморието, информират от НИМХ. Вятърът в Източна България ще се ориентираха от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури в понеделник ще бъдат между 6° и 9°...
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените..
Общинският съвет обяви конкурс за нов обществен посредник на Бургас. Срокът за подаване на документи е до 7 февруари. Мандатът на настоящия..
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са..