Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на РИМ-Бургас представя книгата си за исихазма и митичната Парория

Премиера на книгата „Исихазмът, св. Григорий Синаит и манастирите в Парория” с автор Милен Николов – археолог, директор на Бургаския музей ще има утре от 18.00 ч. в зала „Георги Баев” на Културен център Морско казино. Трудът ще бъде представен от проф. Диана Радойнова от БУ „Асен Златаров”.

Книгата е посветена на най-мистичното течение в християнството – исихазма, който е известен още от ІІІ-ІV в., и е дело на първите християнски монаси-отшелници. Исихастите приемат за подражание живота на св. Йоан Кръстител – великия аскет, който по думите на самия Исус Христос, бил най-висшия  човек, раждан от жена преди него.

В книгата е проследено развитието на отшелническото и киновиалното монашество от неговото начало (ІІІ в.) до средните векове, когато исихазма добива широко разпространение и разцвет, особено през ХІV в. Това негово възраждане е дело на св. Григорий Синаит, който от монах в манастира св. Екатерина в Синай се превърнал в най-великия християнски учител в православния свят. Строг аскет и отшелник, пример за подражание на огромен брой ученици, той обучил стотици монаси на Атон. След 1333 г., поради многото турски нападения, монасите били принудени да се крият зад стените на Атонските манастири. Но св. Григорий бил отшелник, който не можел да живее по този начин. Затова с няколко ученика се установил в Парория – пограничната зона между Византия и България, където се простира и до днес Странджа планина. Тук той основал четири манастира, като Великата лавра-централния манастир, била посветена на Св. Богородица. Поради многото разбойнически нападения св. Григорий поискал помощ от българския цар Иван Александър. Българския владетел спрял набезите на разбойниците и няколко пъти дарявал големи суми на манастирите. Именно благодарение на тази помощ била изградена Великата лавра – със стена, кула, огромен храм, монашески килии, стаи за поклонниците, добитък, земя и мн. др. По този начин се създала силна връзка между св. Григорий и българския царски двор. Вследствие на това, в Парория дошъл на обучение младия Теодосий Търновски, бъдещия български светец, който бил член на една от най-висшите аристократични фамилии на Българското царство. Той станал любим ученик на Св. Григорий Синаит и се ползвал с голям респект. Затова след смъртта на св. Гиргорий през 1346 г., монасите в Парорийските манастири избрали единодушно за техен наставник именно св. Теодосий Търновски. Но българина отказал – той тръгнал на пътешествие в Гърцея, а впоследствие отново с помощта на цар Иван Александър, създал и Търновската книжовна школа.

Но и други двама български светци са били учители на св. Григорий Синаит – това са св. Роман Търновски и св. Ромил Видински. Първия от тях ръководил Търновската книжовна школа след смъртта на св Теодосий, а втория станал един от най-уважаваните християнски учители на православния свят в Атон, Албанските планини и в края на земния му път – и в манастира Раваница, Сърбия, където е погребан.

В книгата широко е отразена дискусията за местоположението на Парория. С нов анализ на известните до този момент извори и с привличането на нови, неизползвани досега изворови данни, авторът на книгата доказва, че Парория е цялото пограничие между България и Византия през ХІV в., а манастирите на св. Григорий Синаит са построени в най-високите части на Странджа планина, вероятно в зоната на днешната българо-турска граница.

Книгата е илюстрирана с цветни изображения и карти, и е написана в достъпен, научно-популярен стил. Това е първата книга в българската историческа литература, посветена на исихазма и Парорийските манастири. Тя е и първата, в която детайлно е посочена основната роля на св. Григорий Синаит за възхода на исихазма през ХІV в.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Драчев е първият „Мистър Бургас“

Бургас вече официално си има своя първи Мистър. Това е 23-годишният Венцислав Драчев, който обра гласовете на звездното жури и публиката.  Лентата му връчи Златното момиче на художествената гимнастика – абсолютната световна и европейска шампионка с ансамбъл-жени Женина Трашлиева. Високият 198 см. Венци има висше образование и работи в семейната..

публикувано на 25.11.24 в 15:44

Димитър Маринов за пътя към сцената и екрана

Единственият български актьор, държал статуетката "Оскар" с участието си във филма "Зелената книга" Димитър Маринов, представи в Бургас две свои книги. „Към сцената“ и „Към екрана“ той определи като пътеводителите по актьорска подготовка. Книгите са издание на Издателство „АЗ-БУки“, а разговорът води Емил Спахийски. В публиката бяха студенти от..

обновено на 25.11.24 в 15:06

"Железният светилник" ще освети Бургас за 14-и път утре

"Железният светилник" ще освети Бургас за 14-и път във вторник. Класическият текст по първата книга от тетралогията на Димитър Талев - "Железният светилник" отново ще представи на бургаска сцена Театър "Българска армия". Завесата във Военен клуб -Бургас ще се вдигне в 19 ч., за да покаже съдбините на Хаджи Серафимовата внука Султана, Рафе..

публикувано на 25.11.24 в 14:46

Мери Бойс Бенд представя „Събуди ме чак през май“

Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина, групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..

публикувано на 25.11.24 в 13:15

„Нокомис“ на Катерина Стойкова за изкуството да търсим истината (ВИДЕО)

Литературното турне на Катерина Стойкова с новата ѝ книга „Нокомис“ започна от родния ѝ град Бургас. Премиерата бе в регионалната библиотека.  Стойкова пише и мисли на два езика-български и английски език - така, както дели времето си между САЩ, където живее и България. Зад гърба си има няколко поетични книги, но това е първия й опит в..

публикувано на 25.11.24 в 08:59
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10