Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на РИМ-Бургас представя книгата си за исихазма и митичната Парория

Премиера на книгата „Исихазмът, св. Григорий Синаит и манастирите в Парория” с автор Милен Николов – археолог, директор на Бургаския музей ще има утре от 18.00 ч. в зала „Георги Баев” на Културен център Морско казино. Трудът ще бъде представен от проф. Диана Радойнова от БУ „Асен Златаров”.

Книгата е посветена на най-мистичното течение в християнството – исихазма, който е известен още от ІІІ-ІV в., и е дело на първите християнски монаси-отшелници. Исихастите приемат за подражание живота на св. Йоан Кръстител – великия аскет, който по думите на самия Исус Христос, бил най-висшия  човек, раждан от жена преди него.

В книгата е проследено развитието на отшелническото и киновиалното монашество от неговото начало (ІІІ в.) до средните векове, когато исихазма добива широко разпространение и разцвет, особено през ХІV в. Това негово възраждане е дело на св. Григорий Синаит, който от монах в манастира св. Екатерина в Синай се превърнал в най-великия християнски учител в православния свят. Строг аскет и отшелник, пример за подражание на огромен брой ученици, той обучил стотици монаси на Атон. След 1333 г., поради многото турски нападения, монасите били принудени да се крият зад стените на Атонските манастири. Но св. Григорий бил отшелник, който не можел да живее по този начин. Затова с няколко ученика се установил в Парория – пограничната зона между Византия и България, където се простира и до днес Странджа планина. Тук той основал четири манастира, като Великата лавра-централния манастир, била посветена на Св. Богородица. Поради многото разбойнически нападения св. Григорий поискал помощ от българския цар Иван Александър. Българския владетел спрял набезите на разбойниците и няколко пъти дарявал големи суми на манастирите. Именно благодарение на тази помощ била изградена Великата лавра – със стена, кула, огромен храм, монашески килии, стаи за поклонниците, добитък, земя и мн. др. По този начин се създала силна връзка между св. Григорий и българския царски двор. Вследствие на това, в Парория дошъл на обучение младия Теодосий Търновски, бъдещия български светец, който бил член на една от най-висшите аристократични фамилии на Българското царство. Той станал любим ученик на Св. Григорий Синаит и се ползвал с голям респект. Затова след смъртта на св. Гиргорий през 1346 г., монасите в Парорийските манастири избрали единодушно за техен наставник именно св. Теодосий Търновски. Но българина отказал – той тръгнал на пътешествие в Гърцея, а впоследствие отново с помощта на цар Иван Александър, създал и Търновската книжовна школа.

Но и други двама български светци са били учители на св. Григорий Синаит – това са св. Роман Търновски и св. Ромил Видински. Първия от тях ръководил Търновската книжовна школа след смъртта на св Теодосий, а втория станал един от най-уважаваните християнски учители на православния свят в Атон, Албанските планини и в края на земния му път – и в манастира Раваница, Сърбия, където е погребан.

В книгата широко е отразена дискусията за местоположението на Парория. С нов анализ на известните до този момент извори и с привличането на нови, неизползвани досега изворови данни, авторът на книгата доказва, че Парория е цялото пограничие между България и Византия през ХІV в., а манастирите на св. Григорий Синаит са построени в най-високите части на Странджа планина, вероятно в зоната на днешната българо-турска граница.

Книгата е илюстрирана с цветни изображения и карти, и е написана в достъпен, научно-популярен стил. Това е първата книга в българската историческа литература, посветена на исихазма и Парорийските манастири. Тя е и първата, в която детайлно е посочена основната роля на св. Григорий Синаит за възхода на исихазма през ХІV в.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерно звучене с песни на български и английски в "Бургас и морето" за млади изпълнители

Десет млади изпълнители ще влязат в надпреварата на най-новия формат за българска авторска музика "Бургас и морето". Те ще бъдат оценявани от международно жури, което включва някои от най-големите имена на Италия в музикалната индустрия. Целта ни е да открием поне един артист, който да се хареса на младите, коментира доцент Дарияна Куманова, която..

обновено на 27.07.24 в 09:46

Любовни мелодии ще звучат в експоцентър "Флора"

От 20:00 часа Експозиционен център "Флора“ ще е домакин на поредната вълнуваща камерна проява от лятната програма на Държавна опера – Бургас – след успеха на „Я жду тебя“, Концерт на пианистите на Държавна опера – Бургас и „Summertime”. В концерта "Un amore grande” ще прозвучат прекрасни мелодии, познати и обичани, възпяващи любовта – като стимул,..

публикувано на 27.07.24 в 08:30

Меги Димчева с премиера на "Чудесата в нас" в Бургас

Нов проект, който обединява български песни, йога и медитация представя днес в Бургас популярната телевизионна водеща от предаването „Търси се“ – Меги Димчева. Спектакълът е озаглавен „Чудесата в нас“ и ще бъде представен от 20:30 часа в Експозиционен център ФЛОРА Бургас. Подобно представление се реализира за първи път в България. Той е едно..

публикувано на 26.07.24 в 14:21

Гого Милтиядов и Плевенска филхармония ни канят на "Среща в Бургас"

На „Среща в Бургас“ ни кани  талантливият диригент и композитор Георги Милтиядов. Така е озаглавен концерт-спектакълът, посветен на 25-та годишнина на младия бургазлия. Публиката ще се потопи в море от музика с оркестъра на Плевенска филхармония, ще се докосне до стихове на бургаски поети и картини на бургаски художници. Изкуствата в спортната..

публикувано на 26.07.24 в 14:06

Песента "Булевардът", посветена на бургаския "Богориди"

Песента „Булевардът” в изпълнение на Симеон Славев е сред 10-те финалисти на конкурса „Бургас и морето”. Идеята идва на Румен Руменов, който прави аранжимента по нея, след като прочита стихотворение  на Румен Николов, посветено на един от знаковите бургаски булеварди – „Богориди“. "Когато прочетох това стихотворение ми направи силно..

публикувано на 26.07.24 в 13:56

Тридневен културен фестивал „Пальо Баня фест“ започва днес в село Баня

Тридневен летен културен фестивал „Пальо Баня фест“ започва днес в несебърското село Баня. В програмата са включени кинопрожекции на български филми, концерти, лекции, йога, творчески ателиета, арт базар. Фестивалът е организиран по инициатива на сдружение „Развитие на общността“, чиято  идея е да обедини различни хора, свързани с населеното място..

публикувано на 26.07.24 в 13:29

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов, научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 26.07.24 в 11:31