В любимия ви ресторант сервитьорките са от Украйна, маслото на колата ви сменя македонец, а когато извикатеВодопроводчик, пристига майстор от Молдова. Независимо дали ви харесва или не, съвсем реално е това да се случи в България. При това не в необозримо далечнобъдеще, а в близките 10-15 години. Според икономистите от БАН в следващото десетилетие България ще започне да изпитва не само недостиг на квалифицирани специалисти, но и на работници на всички нива. Причината е, че заради застаряването на населението, ниската раждаемост и емиграцията българите втрудоспособна възраст ще стават все по-малко. На практика проблемът съществува и в момента. Наскоро проучване показа, че всяка втора фирма у нас изпитва трудностипри намирането на персонал. Най-голям е недостигът на инженери, ИТ персонал,квалифицирани работници и мениджъри. Трудно се намират още счетоводители,шофьори, лекари и търговски представители. В близките години дефицитът на кадрище се задълбочи, категорични са специалистите. За разрешаването на предизвикателствотоот няколко години експерти и браншови организации настояват държавата да създадестратегия за целенасочено привличане на имигранти, които ще са нужни наикономиката. Адаптацията на мигрантите у нас е във фокуса на вниманието на синдикатите. Адриан Илиев, юрист в конфедерацията на труда "Подкрепа" разказва кои са хората, които искат да работят у нас и какви трудности срещат:
„Тук става дума не за бежанци, а за граждани, които по собствена воля желаят да се интегрират в българското общество. Това е свързано и струдови права, става дума за информация за жилищното им настаняване, за здравното им осигуряване, за образованието, признаване на дипломи и свалификации, настаняването им на работа, достъпа им до социално подпомагане и т.н.Ние събираме информация за ключовите им проблеми, даваме възможни решения на тези проблеми, насърчаваме институциите да влязат в мрежово взаимодействие помежду си.
Иначе има хора от доста държави, като акцентът е република Македония, Молдова, Украйна. Много от тези хора са потомствени българи, но по закон те не са български граждани, не са граждани и на Европейския съюз. Следователно срещат същите нормални трудности при влизането си в ЕС и получаването нас татут – разрешение за пребиваване, за работа и възможности да се реализират.“
На този фон проспериращите компании вБългария засега се спасяват поединично. През 2014 г. 300 работодатели саполучили разрешение от Агенцията по заетостта за наемането на 645 чужденци от45 страни извън ЕС. Работодателите са основно от най-развитите икономическиобласти София, Варна и Бургас. В повечето случаи те са подали документи за вносна чужди ИТ специалисти, инженерно-технически персонал, преподаватели във висшии средни училища, футболисти, професионални спортисти и треньори. Сред тяхпреобладават гражданите от САЩ, Китай, Украйна, Турция, Русия, Сърбия и Македония.
Благотворителната коледна кампания „Доброто продължава - Да дарим УсмиВка на възрастните хора в Бургас “ продължава до 30 ноември. 700 възрастни хора в Бургас ще получат хранителни продукти, като от Сдружение „Усмивка“ посочват, че всеки може да се включи доброволно в даренията. По желание, освен хранителни продукти от първа необходимост,..
В Ямбол започна изграждането на два центъра за настаняване на възрастни хора. Преустроени ще бъдат две детски градини с отпаднала необходимост. В двете бивши детски градини ще могат да бъдат настанени 64- ма потребители, в условия максимално близки до домашна среда, обясни Галина Караджова от общинската администрация: „Настоящият проект се..
45-годишната майка на три деца – Станислава Ангелова води тежка битка с онкологично заболяване. Тя се нуждае от спешна операция в Турция, но семейството ѝ не разполага с необходимите средства за лечението. През 2023г. тя е диагностицирана със злокачествен аденокарцином на шийката на матката Последвали са хистеректомия, четири курса химиотерапия и 25..
От днес започва 40-дневният пост преди Рождество Христово, който ще завърши на Бъдни вечер. Той е вторият по продължителност след Великия пост. Иконом Стелиян Кунев от храм "Света Богородица" в Бургас каза, че постът е подготовка на тялото, той е очакване. " Поста е време, в което ние натягаме малко повече нашите сили, за да се обърнем към..
Няма проблем с осигуряването на дърва за жителите на община Малко Търново и всяко едно домакинство, което си е поръчало има с какво да се отоплява тази зима, това съобщи кметът Илиян Янчев. Той добави, че тази година благодарение на добре свършената работа на горските стопанства в Малко Търново, Звездец и Граматиково доставките са..
Постановката “Ритуали на Душата” ще бъде поставен в Бургас на 22 ноември в НХК. Той е създаден от б ургаската танцова компания “Дюн”. Спектакълът е с над 60 представления в България и участие в 7 международни фестивала. Той е носител на награда "ИМПУЛС" 2022 за оригинална хореография и награда "ИМПУЛС" 2022 на Радослав Йорданов за танцов..
Рождественският (Коледният) пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Той е 40 дни. Започва от 15 ноември и завършва на 24 декември, напомнят от Светия синод на Българската православна църква. През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни..
Две фирми ще осъществяват зимното поддържане на улици и обществени места в община Бургас. Консорциум „Почистване Бургас“ /бившата „Нелсен/ ще..
45-годишната майка на три деца – Станислава Ангелова води тежка битка с онкологично заболяване. Тя се нуждае от спешна операция в Турция, но семейството ѝ не..
От днес започва 40-дневният пост преди Рождество Христово, който ще завърши на Бъдни вечер. Той е вторият по продължителност след Великия пост...