Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската икономика все повече ще разчита на специалисти от други страни

В любимия ви ресторант сервитьорките са от Украйна, маслото на колата ви сменя македонец, а когато извикатеВодопроводчик, пристига майстор от Молдова. Независимо дали ви харесва или не, съвсем реално е това да се случи в България. При това не в необозримо далечнобъдеще, а в близките 10-15 години. Според икономистите от БАН в следващото десетилетие България ще започне да изпитва не само недостиг на квалифицирани специалисти, но и на работници на всички нива. Причината е, че заради застаряването на населението, ниската раждаемост и емиграцията българите втрудоспособна възраст ще стават все по-малко. На практика проблемът съществува и в момента. Наскоро проучване показа, че всяка втора фирма у нас изпитва трудностипри намирането на персонал. Най-голям е недостигът на инженери, ИТ персонал,квалифицирани работници и мениджъри. Трудно се намират още счетоводители,шофьори, лекари и търговски представители. В близките години дефицитът на кадрище се задълбочи, категорични са специалистите. За разрешаването на предизвикателствотоот няколко години експерти и браншови организации настояват държавата да създадестратегия за целенасочено привличане на имигранти, които ще са нужни наикономиката. Адаптацията  на мигрантите у нас е във фокуса на вниманието на синдикатите. Адриан Илиев, юрист в конфедерацията на труда "Подкрепа" разказва кои са хората, които искат да работят у нас и какви трудности срещат:

„Тук става дума не за бежанци, а за граждани, които по собствена воля желаят да се интегрират в българското общество. Това е свързано и струдови права, става дума за информация за жилищното им настаняване, за здравното им осигуряване, за образованието, признаване на дипломи и свалификации, настаняването им на работа, достъпа им до социално подпомагане и т.н.Ние събираме информация за ключовите им проблеми, даваме възможни решения на тези проблеми, насърчаваме институциите да влязат в мрежово взаимодействие помежду си.

Иначе има хора от доста държави, като акцентът е република Македония, Молдова, Украйна. Много от тези хора са потомствени българи, но по закон те не са български граждани, не са граждани и на Европейския съюз. Следователно срещат същите нормални трудности  при влизането си в ЕС и получаването нас татут – разрешение за пребиваване, за работа и възможности да се реализират.“

На този фон проспериращите компании вБългария засега се спасяват поединично. През 2014 г. 300 работодатели саполучили разрешение от Агенцията по заетостта за наемането на 645 чужденци от45 страни извън ЕС. Работодателите са основно от най-развитите икономическиобласти София, Варна и Бургас. В повечето случаи те са подали документи за вносна чужди ИТ специалисти, инженерно-технически персонал, преподаватели във висшии средни училища, футболисти, професионални спортисти и треньори. Сред тяхпреобладават гражданите от САЩ, Китай, Украйна, Турция, Русия, Сърбия и Македония.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От днес

Лятна автобусна линия вече свързва "Меден рудник" с Крайморие

Лятна автобусна линия свързва от днес  жилищен комплекс "Меден рудник" с квартал Крайморие, съобщи "Бургасбус". Автобус 17А се обслужва само в събота и неделя. Маршрутът му от "Меден рудник" е: ул. “Въстаническа” – бул. “Захари Стоянов” – ул. „”Александър Георгиев Коджакафалията” – ул. “Петрова нива” – ул. “Апостол Войвода” – бул. “Захари Стоянов”..

публикувано на 13.07.24 в 11:37

Катастрофа край Крайморие, осем са ранените (ОБНОВЕНА)

Осем са пострадалите откарани в “Шокова зала” към УМБАЛ - Бургас в резултат на катастрофата, възникнала по пътя Созопол - Бургас, непосредствено след пътен възел “Крайморие”, съобщиха от полицията. Пътният инцидент е възникнал около 19.45 ч. При неустановени до момента причини се е стигнало до сблъсък между микробус “Мерцедес” , управляван от 41..

публикувано на 12.07.24 в 21:05
Снимката  илюстративна

Горят сухи треви и храсти между елховските села Гранитово и Мелница (ОБНОВЕНА)

Разпространението на пожара между елховските села Гранитово и Мелница е ограничено към населените места, но борбата с огъня продължава. На мястото са пет противопожарни автомобила и 20 огнеборци. Включени са и гранични и горски служители В утрешния ден в потушаването ще се включат военни и тежка верижна техника. Над 1000 декара сухи треви и храсти..

публикувано на 12.07.24 в 20:47

В Болярово продължава жътвата на пшеницата

Жътвената кампания в Община Болярово при ечемика е приключила при среден добив 520 кг от декар, съобщиха от администрацията. Жътвата на пшеницата продължава. Пожънати са 65 000 декара, при среден добив 520 кг/декар. Неприбраната реколта от пшеница е 10 %. От засятата рапица в регион Болярово -18 083 декара са пожънати 12 000, при среден добив 220..

публикувано на 12.07.24 в 16:47

Три терена във „Възраждане“ събират най-голямо одобрение за изграждането на етажен паркинг

Три терена във „Възраждане“ събират най-голямо одобрение в анкетата на Община Бургас за изграждането на етажни паркинги там. В допитването са участвали 1686 души, близо 11 % от регистрираните по настоящ адрес лица в жилищния комплекс към 2024 г. Проучването е направено чрез лични интервюта и онлайн разпространена анкетна форма.  От..

публикувано на 12.07.24 в 16:28

Напредва ремонтът на Дюлинския проход

Напредва основният ремонт на 34 км от път III-906 през Дюлинския проход. Реконструкцията на участъка от Старо Оряхово до Гюльовца стартира в средата на месец май т. г. Пътната отсечка е важна за Черноморието, защото свързва области Варна и Бургас и е алтернативен маршрут на Обзорския и Айтоския проход. В момента на обекта се извършват земни работи,..

публикувано на 12.07.24 в 16:22

„Напоителни системи“ разработи е-Регистър на поливните площи

„Напоителни системи“ разработи първия електронен Регистър на поливните площи в България. Той създава възможност за бърз и лесен достъп до справка за услуга, извършвана от Дружеството. С него ще се поддържа дигитализирана база данни за размера на площите за поливане и водоизточника, чрез който се осигуряват водните маси. Регистърът е съобразен с..

публикувано на 12.07.24 в 15:50