Стартира проектът по подводна археология в Черно море (Black Sea M.A.P) - един от най-големите интердисциплинарни морски археологически проекти, предприемани някога. Това е първото голямо проучване на Черно море и първият път, когато българската акватория се проучва в толкова голям мащаб с цел да се картира подводното културно наследство на България и да се опише праисторическото и историческото антропологическо въздействие върху околната среда в региона.
Черно море се определя като една от най-добрите подводни лаборатории в света заради своите аноксични* води, в които артефактите се запазват по-добре, отколкото в която и да е друга морска среда. Районът като цяло е от основно значение за историята на човешкото развитие и за разселването на праисторическите хора от Ранния палеолит насам. Целта на проекта е да се проучи подробно българската акватория на Черно море и да се хвърли светлина върху периода от ранната праистория до късното пост-средновековие и/или да се намерят потънали кораби с историческо значение от по-нови времена. Проектът има и потенциал да отговори на едни от най-големите въпроси в археологията: как и кога Черно море се свързва със Средиземно море и световните океани, съответно, и как това е повлияло върху развитието на крайбрежните популации. Тригодишният проект, който се финансира от Фондация „Експедиции и образование“ (Expedition and Education Foundation), която заедно с Центъра за морска археология към Университета на Саутхамптън (Великобритания) и Центъра за подводна археология иНационалния археологически институт с музей при БАН (България),Университета на Кънектикът, (САЩ), Научноизследователския институт за морска археология към Университета Södertörn (Швеция) и Гръцкия център за морски изследвания, ще работят съвместно, провеждайки интердисциплинарните проучвания.
Съвместният проект ще събере на борда на изследователския кораб учени от всички авторитетни научни организации, които ще работят заедно за провеждане на проучването.
Водещият български морски археолог на експедицията, Христина Ангелова от Центъра за подводна археология в Созопол, коментира: „Тази експедиция предоставя перфектната възможност за обединяване на съществуващите изследвания от предишни проекти, провеждани в Черно море, както и да се използват и други проекти от цяла Европа, включително SPLASHCOS („Подводна праисторическа археология и ландшафти в континенталния шелф“) – четиригодишна изследователска мрежа (2009 г. до 2013 г.), финансирана от Европейската комисия в рамките на програмата COST (Сътрудничество в областта на науката и технологиите), като COST Action TD0902, за да се изгради възможно най-обширната картина на нашите подводни ландшафти, която ще ни помогне да изучим напълно нашето богато културно наследство.“
В Айтос започва изпълнението на дейности по проекта „Въвеждане на енергоефективни мерки чрез реконструкция, модернизация и интелигентно управление на уличното осветление на 17 населени места от Община Айтос“. За изпълнението му бе подписван договор за финансиране между кмета на Община Айтос и Министерството на енергетиката през ноември миналата..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..
В Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта. Тежкият инцидент е станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция. Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел "Гранд Картал". Потушен е с..
На свещеническа конференция на бургаското духовенство, състояла се в енорийския център при бургаския храм “Св. Атанасий Велики” Сливенският митрополит Арсений представи новоназначения архиерейски наместник на околията и протосингел на Сливенска света митрополия, архимандрит Димитрий Драганов. Той ще бъде и председател на бургаския храм „Света..
Промени ще настъпят в маршрута на автобусна линия №6 в Бургас. Причината е строително-ремонтни дейности в кв. „Рудник“. От Бургас автобусите ще пътуват през ул. "Кирил и Методий" - ул. "Пеньо Пенев" - ул. "Жечка Карамфилова" - до спирка „Яна Лъскова“, която отново ще бъде крайна/начална за линията. Спирка "Кирил и Методий" няма да се обслужва...
Повече жени раждат първото си дете на възраст над 30 години. Тази тенденция очертаха от Родилното отделение на областната болница в Бургас на днешния Бабинден. С ритуал акушери отбелязаха деня на родилната помощ. Над 1 400 бебета са се родили в отделението през 2024 година, като само за изминалото денонощие на бял свят са се..
Бургас се включва в мащабната кампания "Хайде: по-добри". Днес на площада пред Общината жителите и гостите на града ще бъдат изненадани с флашмоб. Началото е 17, 45 часа. Организатор на кампанията е асоциация "Хайде", чиято цел е да превръща различията в мост към приятелство и да показва, че промяната към един по-добър свят започва от подадена ръка...
Повече жени раждат първото си дете на възраст над 30 години. Тази тенденция очертаха от Родилното отделение на областната болница в Бургас на..
Затварят за ремонт кръстовището на улиците „Св. Климент Охридски“ и „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на..
Изработен е нов Подробен устройствен план за улична регулация на булевард „Мария Луиза“ в Бургас, съобщават от общината. Целта е там да се обособят..